Рязкото застудяване се дължи на арктичен въздух от северните ширини. Той стига до нас преминавайки през северната част на Скандинавския полуостров, Източна Полша и европейската част на Русия. Тази въздушна маса достига до нашите географски ширини и студеният въздух от Арктика ще бъде доста смекчен, образно казано. Това не е нещо необичайно, по-скоро се завърнахме към обичайната зимна атмосферна циркулация. Очакваме до около /-10/ градуса да се понижат в следващите няколко денонощия. Абсолютни минимални температури не очакваме, това ще са вече по-нормални минимални температури, типични за януари. Последното такова застудяване у нас беше през 2017 г. Това каза в предаването „Новият ден“ на Радио Варна Венета Тодорова, ръководител сектор „Прогнози“ в НИМХ-Варна.
На въпрос "Съгласна ли сте, че тези амплитуди в атмосферните процеси стават все по-характерни и ще се засилва ли тази тенденция?" Тодорова коментира, че тези процеси много зависят от това какво е атмосферното налягане на Северния полюс. Дали ще има големи резки застудявания през зимата се определя най-вече от това доколко е развит т. нар. полярен вихър. В момента той отслабва и това е причината при нас много рязко да нахлува студена арктична маса. Това студено време ще продължи поне до края на тази седмица, след 20 януари очакваме този полярен вихър да се усили и да се задържи на Северния полюс. Донякъде се наблюдава някаква честота в по-резките изменения на температурата, но не може да се говори за цикличност в това отношение. За цикличност може да се говори по отношение на причината, която поражда тези атмосферни явления - развитието на този полярен вихър. Почти винаги това е причината.
Но, зимата ще завърши с по-скоро топло време. Прогнозите на всички климатични центрове сочат, че месеците февруари и март ще бъдат с температури по-високи от обичайните.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..