В последния месец на 2023 г. обявите за работа са намалели с 19% спрямо предходния месец. Според ежемесечния анализ на една от компаниите за предлагане на работа, това е спад от близо 7000 предложения на месечна база, като общият брой на обявите е около 30 000. Традиционно през декември се наблюдава рязък спад на обявите за работа вследствие на почивните дни по време на коледните и новогодишни празници. В резултат от тях редица работодатели преустановяват публикуването на работни позиции онлайн. Това коментира в интервю за Радио Варна Християн Петков - оперативен директор на компанията.
На годишна база е отчетен ръст – обявите за работа са с 9% повече спрямо същия период през 2022 г., като почти във всеки един от секторите се наблюдават повече предложения спрямо миналата година.
Като ефект от резкия спад на обявите през месец декември във всеки един от секторите се отчита двуцифрен спад. Най-голям продължава да бъде той в сектор „Търговия и продажби“ (1520 предложения по-малко, 17% спад), следван от „Производство“ (1510 предложения по-малко, 25% спад) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (740 предложения по-малко, 13% спад). Следват секторите „Административни и обслужващи дейности“ (610 предложения по-малко, 15% спад), „Логистика и транспорт“ (540 предложения по-малко, 14% спад), „ИТ“ (500 предложения по-малко, 15% спад), „Строителство“ (440 предложения по-малко, 22% спад), „Здравеопазване и фармация“ (390 предложения по-малко, 19% спад), „Счетоводство, одит, финанси“ (370 предложения по-малко, 19% спад) и „Маркетинг и Реклама“ (300 предложения по-малко, 22% спад)
На годишна база се наблюдават по-голям брой обяви спрямо същия период през 2022 г. Изключение правят секторите „Маркетинг и реклама“ и „IT“, в които има годишен спад от съответно 1% и 34%.
Според анализа на HR компанията и кариерния сайт, основна промяна в дяловото разпределение се отчита отново в сектор „IT“ – той e заемал второ място по дял на предложенията през м. декември 2022 г. с 15%, а през същия месец в 2023 г. е вече на 6-о място с 9% дял.
Разпределението на обявите при останалите сектори през декември е почти същото като при останалите месеци в годината: на първо място е сектор „Търговия и продажби“ с 25%, следван от секторите „Производство“ (15%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (13%). Следват секторите „Административни и обслужващи дейности“ (12%), „Логистика и транспорт“ (11%), „ИТ“ (9%), „Здравеопазване и фармация“ (6%), „Строителство“ (5%), „Счетоводство, одит, финанси“ (5%), „Маркетинг и реклама“ (3%) и „Изкуство“ (2%).
Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа е намалял с 19% спрямо предходния месец. Общият брой на този тип предложения е 2600, като от началото на годината те са с 43% по-малко и с 23% по-малко спрямо м. декември 2022 г..
Като дял спрямо общия брой обяви този тип предложения заемат 10% от предлагането през. м декември.
Разпределението на този тип предложения по сектори е, както следва: 52% в секторa „ИТ“, следвани от „Административни и обслужващи дейности“ (18%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (15%) и „Търговия и продажби“ (8%).Подробностите чуйте от разговора на Валерия Василева с Християн Петков - оперативен директор на компания и кариерен сайт за предлагане на работа:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..