"Основният проблем е липсата на достатъчно пречиствателни станции в морските курорти, има много места, където дори такива липсват. Затова замърсяването на морето се учеличава драстично през лятото. Отпадъците в моретата са световен проблем, по пътя на хранителните вериги достига и до човека и дава все по-големи отражения върху нашето здраве. Развитието на зелентите и сини политики винаги ще е в полза на човека", каза Радослава Бекова, хидробиолог в секция "Биология и екология на морето" към Института по океанология на БАН. "Съгласно директивата за хабитатите и за птиците, сега предстои да бъдат отбелязани защитени територии в морето, които да бъдат регламентирани. В "Натура 2000" има определени зони, които са изцяло морски, има и такива с крайбрежни и морски, но все още нямат статут на защитена територия, тип резерват, където има някакъв регламент. В другите европрйски морета вече има такива, за нашето е в процес на изготвяне в момента".
"Аз карам уиндсърф от много малка и работата ми е изцяло свързана с морето с обучението да карат сърф на деца и възрастни. Наблюдаваме големи количества пластмаса, които след всяка една буря излизат по полажовете. Това ни накара още преди 5-6 г. да стартираме инициативата wind2win и ежегодните ни акции по почистванена плажа. През всичките години виждаме, че количеството на отпадъците се учеличава. А вече наблюдаваме и такива екстремни промени в климата като големите бури през ноември м.г., наводнението по Южното Черноморие през септември." Това споделя Илияна Стоилова, един от уиндсърфистите зад каузата "Черно море – свободно от пластмаса", а от скоро и посланик за България на Европейският пакт за климата за 2024 г. "Mного важно е да се разбере, че България е морска нация и е необходимо да се повиши морската ни култура. Има много и различни източници на замърсяване като туризма, риболова, корабоплаването, аквакултурите и т.н. Но, на въпроса какво кокнретно българските евродепутати могат да поемат като ангажимент, това е може би, да се обявят защитени морски територии, строг контрол върху отпадъците от корабоплаването и от риболова".
Изграждането на пречиствателни станции е общоевропейска политика. Обаче, чисто по български имаме едни стари проекти за такива съоръжения, които вече не отговарят на съвременните изисквания, но ние много държим да построим тях. Не инвестираме в нови планове, нови проекти и поради тази причина изграждането на пречиствателни станции вече десетки години се бави. Не че не се изграждат, има в много градове. Но, е важно да кажем, че не трябва да гледаме само градовете, които са на морския бряг, а и всички реки и техните притоци, населените места покрай тях и как те заустват своите отпадни води. Защото с речния отток всичко идва до брега. Това подчерта в екологът Илиян Илиев от варненския Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Трябва да е ясно, че няма значение къде изхвърляш своите отпадъци, над 80% от тях накрая стигат до морето. Например, ако в Шумен си хвърлиш отпадъка, вероятността той да стигне до морето е много голяма. Подчерта водолазът и екоактивист Дарина Иванова, разказвайки за програмата, по която са работили „Накрая стигам до морето“. Най-замърсените зони с морска вода са урбанизираните – Варненския и Бургаския залив и устието на река Камчия, допълни ръководителят на клуб“Приятели на морето“ Дарина Иванова.
Чуйте подкаста на Мариела Димитрова, посветен на темата:
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..