Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стела Николова за пристанище Варна: Какво се предвижда да бъде отдадено на концесия-автомивка, лунапарк и пристанище без генерален план?

| обновено на 27.01.24 в 15:10
Стела Николова - ДБ
Снимка: сайт Демократична България

В началото на тази година, стана ясно, че според доклад на Сметната палата от месец септември миналата година препоръчва на транспортния министър да предприеме действия за отдаване на пристанищата във Варна и Бургас на концесия. 

Това каза за Радио Варна в началото на годината, бившият изпълнителен директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов. В документа се припомня, че по закон „Пристанище Варна“ ЕАД е временен оператор на пристанището до избор на концесионер. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", варненският депутат от ПП/ДБ Стела Николова попита, защо трябва да се се правят нови анализи за подготовка на концесия на държавните пристанища, след като такива вече са били изготвени и платени още преди три години. "Кое налага отново такава процедура, обществени поръчки и анализи" попита тя, като допълни, че 2020-та са платени 500 хиляди лева за икономически, правни и инфраструктурни анализи.
Николова обясни, че е поискала от министъра на транспорта Георги Гвоздейков въпросните документи за които държавата е платила над половин милион лева.

        За се питам, ние какво ще даваме на концесия? Автомивка, лунапарк, едно две неудълбочени кейови места, пристанище без генерален план, защото пристанище Варна все още няма мастър план.


Трябва да се търси алтернативен вариант, който да облекчи движението на автомобили по време на предстоящия основен ремонт на Аспарухов мост, каза още депутата от ПП-ДБ. По повод очакваното изграждане на втори Аспарухов мост, тя съобщи че има два варианта, като и двата предвиждат новия мост да се свързва с автомагистрала Черно море в района на Белослав. Стела Николова коментира и докладната записка, в която се искаше Министерството на външните работи да представи на Областна администрация сградата на бившето руско консулство. На сесията тази седмица общинските съветници гласуваха документът да отпадне от дневния ред.

        На абсолютно формални основания, беше отхвърлено предложението на кмета, записката да се гласува от общинския съвет. Не разбирам общинските съветници които гласуваха против, каква е тяхната аргументация, какво биха могли да кажат в своя защита, при положение, че, Варна изпитва остра необходимост и нужда от свободни пространства. Без значение дали се обмисля хранилище за библиотека, детска градина или пространство за култура. Знаем колко огромна нужда има морската столица от обществени сгради. Уви, предишната власт не правеше никакви усилия в тази насока и ни завеща единствено Дупката, на която не сме и 100% собственици, а само на 2/3 от нея.

Стела Николова каза, че не е участвала в гласуването в пленарна зала на новите съдии в Конституционния съд. Според нея, не е било редно да се бърза с тази процедура и е трябвало да бъдат изслушани представители на юридическите среди и на академичната общност.

Депутатът от ПП/ДБ, каза още, че Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства е влязъл прибързано в дневния ред на парламента. Варненският народен избраник заяви и, че по темата е трябвало да се проведе по широка разяснителна кампания:

       Всъщност това е една възможност. Дали някога това би станало реалност зависи от инвеститор, който би проучил какво ще му струва това и предвид нашите природни дадености- Черно море е доста дълбоко. Няма да е лесно, един такъв проект да излезе рентабилен. Това е възможност която даваме някому, ако пожелае да проучи такава възможност.

Според Стела Николова има време текстовете да се прецизират и да се вземат под внимание всички становища, така че хората да не остават с усещането, че Народното събрание налага решенията си въпреки всички и всеки.

(целият звук може да чуете в прикачения файл)











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12