Всеки проект за ветрогенератор на територията на община Вълчи дол да отговаря на правилото "10х", според което, минималното разстояние между турбината и жилищата на хората е 10 пъти височината на перката. Това решение гласува миналата седмица на Общински съвет-Вълчи дол, по предложение на кмета Калоян Цветков. Предложението е по повод входирани четири жалби, всички от жители на село Михалич. В една от тях подателят посочва, че домът му се намира на по-малко от 500 метра от мястото, планирано за изграждане ветрогенератор с височина от 270 м. В нашата наредба, която е приложение към Закона за енергетиката е от 2005 г., последно е актуализирана през 2006 г. Там е заложено отстояние не по-малко от 500 метра, но това е преди близо 20 г., а инвестиционните намерения стават все по-големи, като мощността и височината на самите турбини също се увеличава, тоест има резон и отстоянието да бъде по-голямо, подчерта Цветков. Преди 20 г. мощността на една турбина е била 1 мегават, сега е предложението на инвеститора е за 8 мегавата, допълни той.
Предстои решението да мине в едноседмичен срок за одобрение от управителя на Варненска област. Той има право да го отмени и върне за прегласуване. Аз лично не мисля, че това решение противоречи на закона, защото ЗМСМА е по-висшестоящ от наредбата за отстоянията, която е приложение към Закона за енергетиката. В закона се коментира минималният праг на отстояние, няма максимален праг, пише "не по-малко", отбеляза още Цветков. Ако бъде атакувано това решение не можем да предприемем друго освен да се водят съдебни спорове като компетентните български съдилища ще преценят дали е правилно и законосъобразно или не е, допълни кметът на Вълчи дол.
В редица европейски страни има въведено т. нар. правило "10х" . Федералната агенция по околна среда на Германия има на страницата си изброени вредните въздействия на вятърните турбини. В германските провинции Бавария, Бранденбруг, в Полша, Обединеното кралство и др. страни правилото се прилага. Докато у нас минималното разстояние е едва 500 м. Това обявиха в прессъобщение от екосдружение "Човек, природа, живот".
Тежък лобизъм, целящ изцяло корпоративни интереси. Определението е за Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, а мнението е на бившия заместник-министър на енергетиката в служебния кабинет на Стефан Янев Георги Самандов. Депутатите приеха законопроектa на първо четене през миналата седмица.
Според Георги Самандов основният проблем в България е, че няма действаща енергийна стратегия. "Ние не знаем какво ще правим след 5,10, 15 или 20 години в енергетиката си. Подписват се договори за ядрени централи, затварят се ТЕЦ-ове, три пъти над капацитета на мрежата имаме запитвания за фотоволтаици и сега имаме едно "ново двайсет", което е с този проект на т. н. "офшорен вятър,", каза Самандов в предаването "Пост фактум". Той допълни, че подсигуряването на инвеститорите е за сметка на данъкоплатците чрез "Договори за разлика", гарантирани от Фонд "Сигурност на електроенергийната система".
На 6 февруари вносителите на законопроекта организират кръгла маса с всички заинтересовани страни.
Самандов посочи, че в закона осигуряването на достъпа до енергийната мрежа ще стане също за сметка на българския данъкоплатец чрез министерството на енергетиката. Тоест - на брега Електроенергийния системен операторще трябва да изгради съоръжения, които да поемат произведената от вятърните централи енергия. Имайте предвид, че тази инвестиция ще е за около един милиард лева," подчерта Самандов.
Кандидатурата на ген. Атанас Атанасов за председател на Народното събрание е сламка, за която да се хванат партиите и да създадат нова сглобка, за да не отидем на избори. Това мнение изказа политологът Милен Желев в предаването Post Factum. Според него единственият шанс за редовен кабинет е ГЕРБ-СДС и Продължаваме промяната - Демократична България да..
С до 300 хиляди лева от натрупаните отчисления по Закона за управление на отпадъците Община Балчик ще финансира купуването на телескопичен товарач за обслужване на претоварната станция за отпадъци в Балчик, която се ползва от трите крайморски общини в Добричка област - Балчик, Шабла и Каварна. В Общинска администрация е постъпило писмо от..
Област Варна е напълно подготвена за зимни условия. Републиканската пътна мрежа е обезпечена с нужното превантивно обезопасяване, готови са машините за зимното почистван, ситуирани са пунктовете за техниката, обясни областният управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева. Всички населени места са предали доклад за нивото на подготовка за..
Около двадесет души с активен карцином на дебелото черво ще участват в молекулярно-генетичен анализ, който ще бъде извършен пилотно във Варна. За първи път у нас ще се работи с туморна тъкан по метода секвениране от трето поколение. Това съобщи за Радио Варна д оц. д-р Мария Левкова, преподавател в Медицински университет и лекар специалист..
Член-кореспондент Евелина Славчева от Института по електрохимия и енергийни системи е новият председател на Българската академия на науките. Това е първата жена председател на институцията. Славчева получи 81 гласа подкрепа от членовете на Общото събрание. Другият кандидат за поста акад. Христо Найденски от Института по микробиология получи 19 гласа..
Двете площадки за извозване на едрогабаритни отпадъци, които Община Варна ще разкрие, са в много напреднал етап на подготовка и предстои в кратки срокове въвеждането им в експлоатация, съобщават от общинския пресцентър. Една от площадките се намира на общински терен, изготвена е цялата необходима документация и се чака единствено финалното становище на..
Списък с предложения за нови локации, където да бъдат изградени детски площадки, ще изпратят до голяма община от кметствата „Одесос“, „Приморски“, „Младост“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“. Това стана ясно по време на днешната оперативна среща на общинската администрация, като целта е необходимите средства да бъдат заложени при разработването на..