Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради климатичните промени - създават късноцъфтящи овошки

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Шумен

Положителните температури няма да са много добре дошли за нас – всички, които работим под открито небе, както казваме. Ако трайно се задържат високите температури, специално при овощните дръвчета ще тръгне рано сокодвижението и това ще доведе до ранен цъфтеж. Ако даден сорт трябва да цъфне нормално, по книга, последните дни на март – първата седмица на април, ще изпревари с десетина дена, което може би ще бъде фатално, тъй като както казват старите хора до Гергьовден има опасност от слани. А, когато паднат сланите ще има много повреди по цветовете и реколтата ще бъде много малка. Това коментира за Радио Варна инженер-агрономът Боян Богомилов, собственик на овощен разсадник в русенското село Басарбово.

Например м.г. в Русе само един ден през април беше фатален, когато температурата падна до (-6) градуса, на места до (-10) и повреди всичко. Независимо, че ябълките и крушите са късноцъфтящи. Но, всичко е въпрос на микроклимат. В Южна България или във Варна, където зимата е топла, заради морето, нещата ще бъдат по-зле, тъй като овошките ще тръгнат, ще се развият и това неминуемо ще доведе до ранен цъфтеж и след това до осланяване, ако има такива ниски температури. Време е вече да има добра година, за което и аз се надявам, но там е всичко до късмет, подчерта Богомилов.

Тук не става въпрос за затоплянето на въздуха, а на почвата. Когато се затопли почвата от 5 до 8 градуса в продължение на една седмица движението на соковете ще започне и след това трудно може да бъде спряно, подчерта агрономът. Хубаво е да има няколко студени вълни и след това. При есенниците е много важна снежната покривка, оттам идва влагата. Колегите в тази сфера са професионалисти и вероятно ще успеят да постигнат нужните добиви, защото все пак имаме някаква влага. Най-вероятно те са използвали снежната покривка, която беше допреди няколко седмици, тогава вкарват и важните азотни торове. Може би при тях ще бъде добре.

Създават все по-нови, по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове

Селекционерите имат задачата да измислят начини за адаптиране на овощарството към климатичните промени, добави Богомилов. Такава е тенденцията - в много държави има вече селекционни центрове, които създават все по-нови по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове. Има нова неща в производството на овощния посадъчен материал, които правим и са като подготовка за тези промени. Например за кайсията – вместо да се облагородява ниско долу на овошката да се слага пъпката, се слага високо горе, тоест стеблото е дивата част. По този начин реално се забавя сокодвижението. Но, старите хора са казали „срещу Природата  няма как да се получат нещата“.




По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Богатите също плачат, гледат в различни посоки и продават имения

Имението на Бен Афлек и Дженифър Лопес с 24 бани се продава за 68 млн. долара Домът на Бен Афлек и Дженифър Лопес е обявен за продажба. Исканата цена е 68 млн. долара - и това не включва данъчната сметка от 1100 долара на ден, съобщи The Hollywood Reporter. Понякога, когато в списъка се появи имот..

публикувано на 25.08.24 в 13:14

Учени установиха притеснително количество пластмасови частици в мозъка на съвременния човек

Проби от човешки мозъци, събрани при аутопсии в началото на 2024 г., съдържат притеснително количество малки парченца пластмаса, показва ново проучване. „Концентрациите, които видяхме в мозъчната тъкан на индивиди, които бяха на средна възраст около 45 или 50 години, бяха 4800 микрограма на грам, или..

публикувано на 25.08.24 в 09:32

Фестивал на хвърчилата на плажа в Аспарухово

КРАСИВА ЦВЕТНА ФЕЕРИЯ ОЧАКВАМЕ ПО ВРЕМЕ НА ТАЗГОДИШНОТО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛА НА ХВЪРЧИЛАТА.  Кулминацията на събитието ще бъде на 24 и 25 август 2024 г. във Варна, където с демонстрации на пъстри хвърчила, синхронно управление под музикален съпровод и нощни полети фестивалът ще отбележи дванадесетата си годишнина. Международният фестивал на..

публикувано на 24.08.24 в 11:51

Добруджанският фолклорен събор „Богородица“ започва от днес в Генерал Тошево

Добруджанският фолклорен събор „Богородица“ започва от днес в град Генерал Тошево. Той се провежда за 25-ти път. Участие в него ще вземат групи и изпълнители от България, Украйна и Румъния. Добруджанският фолклорен събор „Богородица“ е подготвил разнообразна и богата програма във фестивалните дни – 24 и 25 август. Официалното откриване с водосвет е..

публикувано на 24.08.24 в 08:20

Цветни хвърчила ще летят в небето над плажа в „Аспарухово“

Фестивалът на хвърчилата ще се проведе на 24 и 25 август на плажа в  „Аспарухово“. С двудневни демонстрации фестивалът ще отбележи своята дванадесетгодишнина. Организатор на събитието е клуб „Асто – Въздушни чудеса“. От 10:00 до 17:00 ч. през обявените фестивални дни професионалните клубове на участниците ще показват най-новите си творения, включително..

публикувано на 23.08.24 в 17:36

Второто издание на "Чайки фест" предстои тази събота

Второто издание на "Чайки фест" ще се проведе тази събота, 24 август. На светло ще излязат  едни от най-добрите underground групи от страната, както и банди от Северна Македония. Сред българските групи са Gigashadow, Сричка, Behind bars и Pizzza, разкри Паскал Гонов, един от организаторите на феста. Целта на фестивала е да даде сцена на..

публикувано на 23.08.24 в 17:20

Без клетки за телета призовават от "Невидими животни"

Десетима влиятелни българи избраха да се поставят на тяхно място и да споделят света през очите им, a после да изразят с думите си призива на над 32 000 българи – да сложим край на клетките за телета в животновъдството. Мини филмът “Моля ви, пуснете ме!” е част от кампанията “Клетките са кошмар” на организацията “Невидими животни” за забрана на..

публикувано на 23.08.24 в 11:05