Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нереални обяви, мними брокери и двойни сделки - кои са порочните практики на имотния пазар?

| обновено на 15.02.24 в 14:45
Снимка: europakonsument.at


Порочните практики от страна на брокери и някои фирми са проблем, с който и бранша и клиентите се сблъскват от години, въпреки наличието на Етичен кодекс. Това коментираха в ефира на Радио Варна брокерите Стела Гочева и Венцислав Вълков, които са представители на една от големите чуждестранни компании за недвижими имоти. В работата си, двамата се сблъскват ежедневно с клиенти, които са се "опарили" от техни нелоялни колеги.


Нереалните обяви

Една от най-често срещаните "хитрини", до които прибягват нелоялните брокери са нереалните обяви. Сценарият е публикуване на обява за имот на нереално ниска цена. Когато позвъниш обаче не ти вдигат и ти връщат обаждане едва на следващия ден. Оказва се, че обявата вече е изтекла или имотът е продаден, но брокерът започва да ти задава въпроси за това какъв имот търсиш и предлага други оферти. Целта е да се закачиш на "кукичката" като потенциален купувач на някакъв имот и да те водят по огледи на имоти, за които дори не проявяваш интерес, обясниха експертите. Според тях, ако звъннем на подобна обява и не ни вдигнат, а ни звъннат на другия ден, трябва да ни "светне лампичката", че нещо не е наред.

Липса на снимки

Като сигнал за нещо нередно може да се приеме и отсъствието на снимки на определени помещения в предлагания имот. Най-често това са банята и тоалетната.

Стар панел на цената на ново строителство

Някои брокери опитват да убедят продавачи на имоти, че могат да ги продадат на нереално висока цена, обясни Стела Гочева. "Нарпимер, може да ти обещае, че ще продаде имотът, който е 40-годишен панел, на цената на ново строителство. Целта е да се вземе ексклузив. Затова в нашата агенция първо правим сравнителен ценови анализ", допълни Гочева и каза, че изместването на фокуса на цените също е лоша практика от някои фирми и брокери. Често подобни имоти остават непродаваеми и в един момент собственикът се съгласява да го продаде на каквото и да е цена. Освен това той губи и много време.

Социалните мрежи са едно от основните поле на порочните практики на имотния пазар. Двамата експерти бяха категорични, че термин като "брокер на свободна практика" не съществува и именно това най-често са хората, които прилагат порочните практики.

Комисионна от купувача и продавача

Не са редки случаите, в които брокери и фирми опитват да се облагодетелстват, както от продавача, така и от купувача. "Това са т.нар. двойни сделки", поясни Стела Гочева. Тя посъветва, когато си купуваме имот да си намерим брокер, който ще вземе комисионна само от нас и това да бъде ясно уточнено. Тя препоръча да се подписват договори за посредническата дейност, което гарантира сигурност, както на самите брокери, така и на клиентите. Стела Гочева посъветва в никакъв случай да не даваме пари извън офис или в отсъствието на мениджър, както и винаги да се информираме за фирмата и брокерите, които работят в нея.

Венцислав Вълков посъветва да се опитаме да намерим брокер, на който можем да се доверим. "Обадете се на някой ваш познат или роднина и го попитайте дали познава брокер", коментира той. И двамата експерти се обединиха около мнението, че порочните практики вредят сериозно на доверието към брокерите.


Понякога клиентите също са некоректни. Като примери те дадоха случаи, в които купувачи търсят контакт директно със собственика на имота зад гърба на брокера, с който работят. Продавачи пък предлагат един имот на много фирми, което понякога може да го направи непродаваем.

Чуйте цялото интервю със Стела Гочева и Венцислав Вълков:










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30