През 1911 е основана и Организацията на българсктие скаути. В момента, членовете на организацията в България са над 1000, а във Варна допреди няколко години наброяваха около 200 човека. Клубовете в морската столица са общо четири. Един от тях е клуб "Морски вълк", част от който повече от десетилетие е Васил Ставрев.
"Преди всичко Организацията на българските скаути е образователна и се опитва да допринесе за развитието на децата и младежите чрез различни дейности", каза в ефира на Радио Варна Васил Ставрев и допълни, че тя отворена за всеки желаещ да стане скаут на възраст между 7 и 107 години.
Скаутстките дейности излизат далеч от пределите на лагерите и горските къмпинги. Освен тях, скаутите в България се включват в различни благотворителни и хуманитарни инициативи.
Васил си спомни за едно от първите си предизвикателства - наводнението в село Бисер преди повече от десет години, както и потопа в Аспарухово. И на двете места той и другите скаути са помагали на пострадалите чрез събиране на дрехи и храна, както и разчистване след стихиите.
Успоредно с инициативите, всеки уикенд се провеждат и обучения за децата с екологична насоченост, както и за водачите, тъй като по думите на Васил Ставрев всички скаутски дейности няма как да се случват без водачите.
Основна мисия на скаутството днес е да допринася за образоването и духовното израстване на младите хора и чрез хуманна ценностна система, основана на Обещанието и Закона на скаута, да помогне за изграждането на един по‐добър свят, в който хората да постигат своите стремежи и да играят творческа роля в развитието на обществото.
Чуйте подробностите в звуковия файл
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..