Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поведението на родителите е определящо за спортната активност на децата

Снимка: Pixabay

Младежкият спорт може да бъде чудесен начин да поддържате децата активни, ангажирани в общността и социално стимулирани извън класната стая. Въпреки че за всеки спортист е важно да спазва правилата на играта, ново изследване показва, че майките и бащите, които подкрепят децата си отстрани, също трябва да внимават за собственото си поведение.

Учени от Университета на Южна Австралия обясняват, че когато някои родители се държат лошо по време на младежки спортни събития, децата им са склонни да имитират тези действия, съобщи Study Finds.

Сравнявайки своите открития със старата поговорка "маймуната вижда, маймуната прави", авторите на изследването откриват ясна връзка между поведението на родителите край терена и поведението на младите спортисти. По-конкретно, когато родителите са се държали добре (аплодирали са добрата игра, насърчавали са играчите и са се наслаждавали на играта), за децата им е било по-вероятно да проявят подобно положително поведение. От друга страна, ако родителите се държат зле (прекалено критично, подценяват съдията, крещят), това корелира с по-силно антисоциално поведение сред децата им.

В рамките на този проект бяха оценени възприятията на 67 австралийски младежи (на възраст 12-17 години), които участват в различни отборни спортове. Изследователите са помолили спортистите да докладват за положителното и отрицателното поведение на родителите си отстрани, в допълнение към докладването на собственото им поведение на терена.

В по-подробен план това проучване се фокусира върху 5 типични негативни поведения и направи няколко ключови констатации:

"Повечето родители са модели за подражание за своите деца, като децата гледат на родителите си, за да научат за приемливото поведение. Така че е естествено те да копират поведението, което наблюдават", каза д-р Алисън Крозиър от UniSA, съавтор на проучването.

"В нашето изследване установихме, че когато един играч възприема положителна подкрепа от родител, той съобщава и за положителни спортни нагласи и поведение. И все пак, когато родителят се ангажира с антисоциално поведение, детето му е по-вероятно да се държи по подобен начин, потенциално като фрустрация и агресия към съотборниците и противниците си. Обнадеждаващо е, че повечето играчи в това проучване съобщават за често срещано положително поведение на родителите, а за рядко срещано отрицателно поведение на родителите", добави Крозиър.

Тя отбеляза, че вярва, че доброто спортно поведение е крайъгълният камък на положителното спортно преживяване.

"Децата получават много по-голямо удоволствие от спортуването, когато родителят присъства, насърчава и подкрепя. Такова поведение също така помага за изграждането на самочувствието на детето и подобрява неговите умения за живот и благополучие", каза авторката на изследването.

"Въпреки това лошото поведение на родителите може да намали увереността на играча и да навреди на емоционалното и физиологичното му благополучие. В някои случаи те дори могат да доведат до пълното оттегляне на детето от спорта. Спортът е важна част от живота в Австралия. Ако успеем да насърчим уважението, спортното майсторство и забавлението, можем да гарантираме, че спортът ще продължи да бъде положително преживяване за всички", заключи Крозиър./БГНЕС


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30