„Бъдещето на природата“ е темата на следващият семестър в програмата на Лабораторията на Пандата(Panda Labs). Световният фонд за дивата природа WWF-България кани ученици, студенти и работещи млади хора, между 15 и 25 години, които обичат природата, имат интерес в сферата на предприемачеството и са отворени към зелените технологии. С помощта на опитни специалисти от областта на науката, бизнеса и НПО-сектора Лабораторията на Пандата ще потопи младите хора в един любопитен свят. Целта е да създадат заедно идейни предложения с фокус върху устойчивия начин на живот и различни новации, вдъхновени от природата. По време на хакатоните през април те ще трябва да генерират идея, която е решение на някои от належащите проблеми в природата. Темите в този семестър са: „Устойчив начин на живот“: онлайн от 12.04.24 г. - 14.04.24 г. и „Иновации за човека от природата“: онлайн от 26.04.24 г. - 28.04.24 г. След това най-добрите идеи отиват на мастър клас една седмица в София, където отборите се състезават за голямата награда. Това разказа за Радио Варна Виктория Табакова, координатор „Младежка ангажираност“ във WWF-България.
Panda Labs е програма на WWF България, в която млади хора създават вдъхновяващи решения за преодоляване на сериозни екологични и социални предизвикателства. Те ще се състезават за стартово финансиране от 7 хил. лв. за реализиране на идеята си. Кандидатства се онлайн, а крайният срок е 10-ти март. Panda Labs се провежда за първи път през 2021 г. и до момента в нея са участвали близо 600 младежи, допълни Табакова.
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..