Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бела Бенова и любовта ѝ към фаровете, морето и колелото

2
Бела Бенова, откриване на изложбата "Пътеводни светлини"
Снимка: РБ "П. Славейков"-Варна

Пътешественичка, фотографка и авторка на пътепис "По пътя на пулсиращата светлина", Бела Бенова представя изложба със снимки на фарове от цял свят. Експозицията ще остане до 22 март в отдел "Изкуство" на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.

За 17 години Бела Бенова е посетила над 20 държави с колелото си на име Трактор, който й е верен неин спътник. Има снимки на фарове от общо 50 държави и е изминала 25 хиляди километра с велосипеда си. "Много пъти са ме питали защо не си наема колело там на място. Но обвързаността с Трактор след всички тези години и километри го прави не просто средство за придвижване, а някакъв вид приятелство."

Идеята на Бела Бенова изниква по време на докторантския й стаж във Франция през 2006 г., когато след всички изпити, статии и работа в лабораторията, изведнъж се събужда мечтание за дома и брега. Мечтаех да си се върна във Варна, да си се разходя по вълнолома и да си видя фара. "Точно това странно чувство на принадлежност ме натисна като обязаност и си казах: "Добре де, защо точно този фар. Никога не съм била особено привързана към него, повече към фара на Галата, който ми светка отдалеч през цялото ми детство. А всъщност ходила ли съм там, виждала ли съм ги отблизо. А колко други има в България? В цялата тази лавина от въпроси, която ми се изсипа, осъзнах, че явно не знам достатъчно за собственото си крайбрежие, явно трябва да го обходя, да видя колко фара има, да ги заснема", спомни си Бенова.

Тогава авторката решава, че иска да разкаже историите и на други фарове в България и по света. След това й хрумва, че може да стига до тях с велосипед. 

Има снимки от локации, на които никой не очаква да има фар. Единият кадър е от Австрия - на декоративен фар, близо до река Дунав. Сега й предстои да се качи на 3000 метра надморска височина в Швейцария, където се намира най-високо разположеният фар. Най-старият, който я е впечатлил, е фарът Кулата на Херкулес в Ла Коруня. За съжаление, поради опасните метеорологични условия, тогава не е успяла да влезе вътре, но предстои, разказва тя. Според авторката най-красивият и знаменателен български фар е този в Шабла. Разказва, че има емоционални моменти с много фарове и в международен план.

25 000 километра е навъртяла с Трактор. Едно време подбира дестинацията в зависимост от това дали е удачна за приятелите й. В последните години факторът е Трактор и по-поносима цена на билетите.

Изложбата и се състои от 44 снимки, 11 кадъра от български фарови съоръжения, а останалите международни. "Истината е, че тази изложба, за да бъде представена в пълния и блясък, ще ми трябва нещо като Националната художествена галерия и всичките и етажи едновременно."

В рамките на проект за дигитализация на културното наследство, Бенова и нейна колежка заснемат с дрон най-различни обекти. Успяват да заснемат всички фарове по Българското Черноморие, а след това от военното министерство правят пощенска марка от нейна фотография. Марката ознаменува 140 години на хидрографска служба.

Авторката обещава, че един ден, може би когато се пенсионира или вече не може да кара колело ще напише сборник с най-любопитното от своите пътешествия. Казва, че пътеводната звезда в живота и е морето.

С Бела Бенова разговаря Светлана Вълкова:


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40