Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райков беше избран за ректор на Медицинския университет във Варна на 7 март

Проф. Димитър Райков: Има нужда да се увеличи практическата подготовка на студентите по медицина

Новият ректор на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков беше избран от членовете на Общото събрание на учебното заведение на 7 март 2024 г. "За мен лекарската професия е най-ефективна, когато се залага на колегиалност, емпатия и новаторство. Това ще бъдат и нашите водещи принципи. Медицинският университет във Варна не е просто институция, а е едно общество от студенти и професионалисти. Гордея се, че при нас се обучават студенти от 51 държави", коментира проф. Димитър Райков в интервю за Радио Варна. 

Професорът допълни, че университетът допринася за културното разнообразие във Варна, като се превръща в притегателен център за младите хора от цял свят. 

Много внимание се отделя и на младежката активност и студентите на МУ-Варна печелят много спортни награди. Райков коментира и собствената флотилия на учебното заведение, която представя града на международни събития по водни спортове. Ректорът добави, че университетът е уникален и с това, че създава лекари не само в хуманната медицина, но и във военната.

Изключителна важност за ролята на ректор отделя проф. д-р. Димитър Райков на владеенето на процеса на прием на студенти. "Трябва да преценяваме нашите възможности и не бива да претоварваме системата, която ще намали качеството на обучение", категоричен е той. 

Новият ректор на МУ-Варна смята, че капацитетът на медицинските училища в България е доста запълнен. Има нужда да се увеличи практическата подготовка на завършващите медици и да се оборудва с качествени центрове за обучения, добави проф. Райков.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



След като Общото събрание на МУ-Варна избра проф. д-р Димитър Райков за ректор на Университета, на заседание от 11 март новият Академичен съвет прие единодушно състава на заместник-ректорите, предложени от проф. Райков. Екипът му ще се състои от петима заместници с мандат от 11 март 2024 до 11 март 2028 година.

Проф. д-р Албена Керековска, д.м., е избрана за заместник-ректор „Учебна дейност“. Тя изпълняваше тази функция и до момента, като ще продължи да ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с учебната дейност, с приема и обучението на студенти и курсисти в ЦПО и на Интернационалния център за електронно и дистанционно обучение, както и за дирекция „Учебна дейност“ и дейността на отдел „Учебен“.

За заместник-ректор „Кариерно развитие“ е избрана проф. д-р Мария Негрева, д.м.н. Тя ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с кариерното развитие, придобиването на ОНС „доктор“, НС „доктор на науките“ и дейността на отделите „Кариерно развитие“ и „Докторантско училище“.

Проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н., е избрана за заместник-ректор „Научна дейност“. Тя ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани с научно-изследователската работа, иновациите и транслационната медицина в Медицински университет – Варна, дейността на Библиотеката и на отделите „Издателска дейност“ и „Академична организация за клинични проучвания“. Във функциите на проф. Йотова ще бъде и контрол на дейността на Научноизследователския институт.

За заместник-ректор „Международно сътрудничество“ е избран проф. д-р Марио Милков, д.м., който ще ръководи, контролира, координира и отговаря планирането и организацията на всички дейности, във връзка с международното сътрудничество и дейността на отдел „Международно сътрудничество“. Също така той ще контролира и координира дейността на дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“ и на отделите „Управление на качеството и акредитация“ и „Проектна дейност“.

Проф. д-р Никола Колев, д.м.н., е избран за заместник-ректор „Следдипломно обучение“. Той ще ръководи, контролира, координира и отговаря за планирането и организацията на всички дейности, свързани със следдипломното обучение, дейността на отдел „Следдипломно обучение“ и сключването на договори с лечебни заведения за практическо и следдипломно обучение.

На заседанието Академичният съвет взе решение за преименуване на Дирекция „Международно сътрудничество, акредитация и качество“ в Дирекция „Акредитация, качество и проектна дейност“. За директор на дирекцията е избрана проф. Тодорка Костадинова, д.и.


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30