На отчетно събрание снощи централното читалище "Паисий Хилендарски 1870" одобри отчет за дейността, новия бюджет и културен календар. Приети са 22-ма нови членове. За да премине легитимно, събранието се проведе с час по-късно от насроченото, тъй като в него гласуваха 54 от общо 155 членуващи, уточни секретарят Веселин Павлов. На 28 март на сцената на читалището ще може да се гледа първата постановка на възобновения театрален състав към културния дом. Пиесата е „Боряна“. Под ръководството на председателя на читалищното настоятелство Красимир Ранков се подготвя и още една пиеса – „Осем жени“.
Театралната трупа бе възобновена преди близо година и половина след продължително прекъсване. Тези постановки бяха планирани през 2023-а, но спънки от различно естество са попречили съставът да се подготви за сцената. Актьорите са общо 18.
Според утвърдения културен календар изяви ще има през целия творчески сезон – провеждане на фестивали и концертна дейност с регионално, национално и международно значение. Културният дом ще бъде домакин на международния хоров фестивал „Черноморски звуци“, на детския фестивал „Усмивките на морето“, фестивалът на английския език „Светът в детските длани“, Национален събор-надпяване на третата възраст, годишни концерти на музикалните школи и самодейните състави, национален фестивал на младите в изкуството VIAPONTIKA” и фолклорен фестивал „Море от ритми”.
Заложени са участия в общински мероприятия, в национални и международни фестивали и конкурси.
През 2024 год. художествената самодейност в читалището се развива под следните форми: смесен хор „Черноморски звуци”; Състав за популярни песни; Детска вокална студия „Съншайн”; Детска вокална студия „Бейби войсес”; Състав за забавни танци „ДЕНС”; Литературен клуб „Йордан Кръчмаров”; Клуб на художника „Борис Караджов”; Общински хор на пенсионерите; Балетна школа; Детска музикална школа- пиано, китара и солфеж; Школа за народни танци.
Сред приоритетите за 2024 година са онлайн присъствието на читалището, както и разкриване на нови културни форми, клубове по интереси и други с цел разнообразяване на читалищната дейност.
Според културния календар в библиотеката ще продължат тематичните витрини, срещи с ученици и презентации, четения и отбелязване на годишнини на автори, поддържане на онлайн рубрика „Знаете ли че … “, както и станалото традиционно вече Лято в библиотеката.
Чуйте още в звуковия файл;
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...