Днес изпращаме Негово Светейшество - блажено починалия българския патриарх и Софийски митрополит Неофит. "Неговата благословия носеше много силен печат върху човека, когото благославяше", коментира в интервю за Радио Варна богословът проф. д-р Магдалена Легкоступ, декан на Православния богословски факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". По думите ѝ част от нашата почит и уважение към него е да продължим делото му и да се борим религията да стане част от задължителната подготовка в училище. "В този предмет освен невероятните ценности, които религията предава, се получава изключително необходимата за всички времена религиозна грамотност, която предпазва от фундаментализъм, от тероризъм, както и от този синдром да не разпознаваме ученията - кои са класическите, кои са деструктивните спрямо обществото, духовни движения", допълни проф. Легкоступ. С нея разговаря Светлана Вълкова:
В каква ситуация Патриарх Неофит става глава на Българската православна църква? Защото винаги и политическата, и социалната обстановка в една държава влияят върху църквата.
Негово Светейшество патриарх Неофит поема много тежък кръст - на обединител, на миротворец - във време, когато все още тежките проблеми на разкола бележат живота на църквата. Той като епископ и като митрополит, а после и като патриарх, носи този кръст с особено упование и с особен принос към Българската православна църква и българския народ. Защото именно на него се падна този тежък кръст - да примири, да обедини, и то не с някакви действия, носещи едно насилствено обединение, а с благост, мир и своята дипломатичност, която произлиза от неговата любов и искреност.
Всички миряни, анкетирани за това с какво ще запомнят патриарх Неофит, първото, което казват е: "Той беше един изключително благ човек".
Това дори при случайния допир с него, въпреки че няма нищо случайно, го усещаше всеки, докоснал се до него. Очите, които са прозорец на душата, излъчваха тази благост. Неговата благословия носеше много силен печат върху човека, когото благославяше. Защото този прозорец на душата му - неговите очи, бяха проводник на божията благост. Това беше един истински монах, истински християнин, истински епископ, истински митрополит, истински патриарх, с когото наистина трябва да се гордеем. И не на последно място - един истински българин, който никога не забрави, че може църквата да е отделена от държавата, но църквата не е отделена от народа си.
Донесе ли някаква промяна той?
Тъй като в Христа истинската промяна носи мир, а не революции, точно това беше благодатната промяна. Времето, в което изострените противоречия на 90-те години отшумяха и останаха назад, и църквата започна да извършва своето дело в един мир.
Какъв човек, с какви качества трябва да бъде неговият наследник според Вас?
Това е труден въпрос, защото аз ще кажа личното си мнение. На първо място е важна диалогичността и тази приемственост в дипломатичността на Негово Светейшество. Работа с обществото, което се състои от семейства, т. е., насоченост към семействата. Религиозното образование в храмовете да се насочи към младите хора, които да възпитат своите деца в истината на вярата. И тук искам нещо да добавя, което забелязвам, че не се акцентира, във всичко, което имах възможност да слушам, което се коментира във връзка с кончината му - огромната му роля за религиозното образование в държавните училища. Негова мечта беше предметът "Религия" да стане част от задължителната подготовка. За съжаление това не можа да бъде достигнато до този етап. Но той не спря своите дипломатически срещи с всички министър-председатели с министри на образованието. Той много работеше в тази посока. Именно с неговото благословение се случи историческото дело на Българската православна църква да издаде учебници след 70-80 години пауза, тъй като последните учебници, които е издавала БПЦ, са били през 1936-1938 година и след което няма нищо и именно сега, в 21 век, вече са факт 12 прекрасни учебника със съвременни методи, с невероятен дизайн с много точно прецизирани богословски и художествени текстове, с прекрасно оформление, които са одобрени от министъра на образованието и българските деца от 1. до 12. клас могат да бъдат обучавани
Част от нашата почит и уважение към покойния патриарх е да продължим делото и да се борим религията да стане част от задължителната подготовка. България има такива странни разбирания, които категорично ни отделят от общността на страните-членки на ЕС, където изучаването на религията се смята за много съществена част от гражданското възпитание и се разглежда от Съвета на Европа като въпрос на националната сигурност. В този предмет освен невероятните ценности, които религията предава, се получава изключително необходимата за всички времена религиозна грамотност, която предпазва от фундаментализъм, от тероризъм, както и от този синдром да не разпознаваме ученията - кои са класическите, кои са деструктивните спрямо обществото духовни движения.
Бог да прости Негово Светейшество и вечна и блажена да е паметта му!
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..