Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия остава водеща дестинация за образование в чужбина

Нидерландия
Снимка: интернет

80 процента от семействата, които посещават изложението „Световно образование“ не са ориентирани в избора на специалност и университет, защото темата за кариерното ориентиране не е добре застъпена в средното образование у нас. Това коментира Кристина Божилова, организатор на събитието, което днес се провежда във Варна. 

В такива случаи се прилагат специални тестове за професионална ориентация, резултатите от които дават обективна оценка за това, кои са силните страни на кандидатите и лесно може да се стигне до професията, в която биха били успешни, каза още Божилова. Тестът може да се направи по време на форума и съдържа 150 въпроса. Може да бъде изискан и извън рамките на изложението.

Засилен интерес за следване в чужбина отчитат организаторите на форума, като се позовават на данните за регистрациите през тази спрямо миналата година по същото време.

Нидерландия остава водеща дестинация в желанието на кандидатите. Впечатление прави ръстът на кандидатури в Ирландия (двойно) и Швеция (с 45%). Въпреки късните отговори за прием от държавните университети в Ирландия (края на август), годишните такси за обучение (3000-7500 евро) и политиката за финансиране са сред предпоставките за нарасналия интерес към страната.

Безплатното обучение в Швеция за бакалавърски и магистърски програми е основният фактор, с който страната привлича студенти.

Интересът към Великобритания остава постоянен и на нивата от 2023 г., като отново лондонските университети (King’s College, UCL, City, University of Greenwich) са с най-много кандидати, следвани от University of Southampton, University of Portsmouth, University of Essex (които присъстват на форума). Университетите от Острова се затвърждават и като институциите, предлагащи най-голямо многообразие от специалности. Освен традиционните бизнес, икономика, компютърни науки, машинно и електро инженерство, тази година кандидатурите включват и специалности, като невронауки, астрофизика, криминология и фармация.

Непроменени остават условията за обучение на чуждестранни студенти в Нидерландия през следващата учебна 2024-2025 година.

Италия е една от държавите в последните две години с най-голям и устойчив ръст в интереса на кандидат студентите. Конкуренцията засилва и изискванията на някои от най-търсените университети в Милано. За програми, свързани с икономика и бизнес, е необходимо кандидатите да предоставят по-високи резултати от SAT спрямо предходната кандидатстудентска кампания. Част от този ръст се дължи на специалностите в сферата на модата и дизайна, където Италия традиционно е сред топ предпочитанията. 

Белгия е другата дестинация в последните две години, към която броят на кандидатите се увеличава значително. Покачването на таксата за обучение там е незначително и за предстоящата учебна година тя е 1116 евро. Сред по-интересните програми бъдещите студенти могат да открият креативни технологии и изкуствен интелект, 3D анимация, дигитален и графичен дизайн. Приемът на студенти за учебната 2024-2025 е отворен и продължава до юни.

Интерес се наблюдава през тази година и към американските университети, които предлагат възможности за стипендии и по-ниски такси.

Девет австрийски университета участват чрез Стопанската камара на Австрия в България, а представители на немската организация за обмен DAAD ще споделят новостите около програмите на немски и английски език, и за приема в Германия.

На изложението са представени и възможностите за езикови ваканции през 2024 г. Ръстът на записванията е 25 процента в сравнение с миналата година. Освен към популярните дестинации като Великобритания, Испания, Германия и Швейцария, тази година се наблюдава интерес към САЩ, както и към други далечни дестинации, като Сингапур. Първата група за Сингапур заминава през априлската ваканция.

Изложението "Световно образование" се провежда в галерия "Графит" във Варна до 17.30 часа днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44

Съветът на ректорите предлага медицинските сестри и акушерките да учат 3 вместо 4 години

За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...

публикувано на 08.02.25 в 12:17
Димитър Ганев

Димитър Ганев, "Тренд": Най-големият проблем за българите са високите цени

32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..

публикувано на 08.02.25 в 12:10

Как да не купим фалшив парфюм за 8 март?

Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..

публикувано на 08.02.25 в 12:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Катя Пеева, БНР: Гърците още не са стигнали до апогея на протестите

Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"От Киноцентъра до музейната витрина" - носии от филма "Капитан Петко войвода"

По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..

публикувано на 08.02.25 в 10:25

Механична плетачна машина

Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..

публикувано на 08.02.25 в 09:48