Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Намери своето лекарство": Защо търговци се захванаха да оправят хаоса в здравната система

Административни пречки с различни кодове на медикаментите не позволяват инсулин от паралелен внос да стигне до пациентите

От няколко дни у нас работи мобилното приложение "Намери своето лекарство", което цели да помага на пациентите, които не могат да намерят лекарствата, предписани им в аптечната мрежа.

Приложението е създадено от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), каза за Радио Варна изпълнителният ѝ директор Боряна Маринкова.

Приложението се поддържа в партньорство с Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), в която членуват някои от най-големите дистрибутори на пазара, които зареждат около 700 аптеки в цялата страна, уточни Маринкова. Вече има интерес и от по-малки, самостоятелни аптеки в малки градове като Вълчидол, които също желаят да се включат в мрежата. 

Срокът за отговор за пациентските запитвания е до 48 часа.

Целим основно да можем да даваме по-бърза и качествена информация дали търсените лекарства са налични в дистрибуторите. 

Има разминаване в разбирането какво е недостиг на лекарства, смята Маринкова.

По думите ѝ, в България дефиницията за недостиг на лекарства е наличностите от тях да са по-малко от 65% от потреблението шест месеца назад. По тази дефиниция, България би била от най-добре обезпечените с лекарства държави. 

По отношение на субективното усещане за недостиг обаче, той е много голям и основната причина за това е психологическата тревожност на пациентите. Не се гледа рационално, а емоционално и политически, което води до "изкривяване" на лекарствената употреба - презапасяване у едни и тотална липса у други.

Друг проблем у нас е, че пациентите масово продължават да не знаят, че аптеките сами определят дали да работят със Здравната каса, както и дали да поддържат дадени групи медикаменти. Не може да се очаква, че в една аптека ще има абсолютно всички видове лекараства. Практически не е възможно, посочва Маринкова.

Само за първите четири дни от пускането на приложението, има постъпили над 700 сигнала и питания. Те обаче са достатъчни, за да започнат да се виждат големи проблеми. Като дерегистрацията на дадени медикаменти - нещо, за което от БАРПТЛ настояват от години - да бъде разработена държавна политика по отношение на дерегистрацията на лекарства на нашия пазар.

Много често за напускането на дадено лекарство от България се разбира след месеци. Примерът е с ревматологичен медикамент, за който още в края на миналата година производителят е подал информация, че няма да се предлага, а пациентите едва сега разбират - след търсенето му по аптеки и подаване на сигнал до "Намери своето лекарство". Друг казус от последните дни е с лекарство за щитовидната жлеза, чийто производител е алармирал, че има производствен проблем и то няма да е лесно достъпно. 

Сред проблемите, за чието разрешаване настояват от години от БАРПТЛ, е и отпускането на инсулин от паралелен внос. 

През цялото време на дефицит на инсулин - особено преди година и половина, когато беше големият дефицит на инсулини, ние като държава разполагахме с инсулин от паралелен внос, който обаче е абсолютно недостъпен за пациентите по административни причини, каза Миленкова. Причината е, че той, както и всички останали лекарства от парелен внос, не могат да бъдат отпуснати на пациентите, защото кодовете им по Здравна каса са различни от тези, които са изписани в рецептите на пациентите. 

Причината за всичко това е в инструкциите на НЗОК, дори не е в законов или подзаконов акт, каза Миленкова.

И до днес няма решение на проблема, макар от БАРПТЛ да настояват вече 5-та година за законовата възможност за евквивалентна замяна на лекарствата по Здравна каса. 

Политическата нестабилност и полическото безвремие изключително много пречат да се променя за добро здравната система и да се дават повече възможности на пациентите у нас, коментира още изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия.


Целият разговор с Боряна Маринкова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С концерт Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора

Община Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, с безплатен празничен концерт. Той ще се проведе от 15:00 ч. в зала „Пленарна“ на Общината. Темата на тазгодишното честване е „Нашето място“, с което се отдава почит и признание за безценния принос на възрастните хора към обществото. Гости на събитието ще бъдат Снежана..

публикувано на 01.10.24 в 09:24

Днес е Международният ден на кафето

На 1 октомври отбелязваме Международния ден на кафето - любимата напитка на милиарди хора по света, особено рано сутрин.  Денят се отбелязва от 2015 година с решение на Международната организация на кафето, прието на среща на организацията в Лондон, Великобритания, а целта е да бъдат подкрепени производителите на кафе. Денят се използва и за..

публикувано на 01.10.24 в 06:50

Неприбрани счупени клони затрупват тротоарите на много места във Варна

Силният вятър, който се разрази снощи, събори дървета и счупи клони на много места във Варна. Такава е ситуацията и в района на ул. "Капитан Рончевски", където част от разцепения ствол на дърво е изкривил ограда. Тротоарите по протежението на улицата са затрупани с откършени клони и възпрепятстват безопасното преминаване на минувачи, видя репортер на..

публикувано на 30.09.24 в 18:00
Гърция, плаж

Лесна работа: Промяна?

Септември беше чудесен и мнозина успяха да сe порадват на още малко море, слънце, ваканция. Сега, застанали на прага на октомври, поглеждаме назад, помахвамe с усмивка и всеки разгръща различен албум. В него може да има любими мигове, изпъстрени със забележителните цветове на младата есен, със свежия полъх на прохладни ветрове и с танца на..

публикувано на 30.09.24 в 17:00

ВСУ откри академичната 2024/2025 година

Новата академична 2023 - 2024 година бе открита днес от доц. д-р Красимир Недялков - президент на Варненския свободен университет. Студентският химн прозвуча и в сърцето на Родопите - във Филиала на университета в Смолян, където също се проведе тържествена церемония. В препълнената Аула Максима на университета във Варна празникът започна с..

публикувано на 30.09.24 в 15:11

На 1 октомври започва новият сезон на Варненската опера

След 15-ото издание на фестивала "Опера в Летния театър" Държавната опера Варна започва новия сезон на 1 октомври - Световния ден на музиката, с оперетата „Графиня Марица“ от Имре Калман. В програмата за октомври са включени както някои от най-добрите спектакли, които направиха премиерите си през лятото, така и нови музикални събития, съобщават от..

публикувано на 30.09.24 в 09:43

До 29-годишна възраст е добре да сме изследвали репродуктивния си капацитет

Превенция на репродуктивното здраве на младите българи – това е целта на новата кампания на Фондация ИСКАМ БЕБЕ, съвместно с Фонд Инвитро към община Варна. През почивните дни те проведоха информационна кампания в Морската градина, насочена към младите хора до 29-годишна възраст. С медийното партньорство на Радио Варна по време на събитието специалисти в..

публикувано на 30.09.24 в 07:58