Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Намери своето лекарство": Защо търговци се захванаха да оправят хаоса в здравната система

Административни пречки с различни кодове на медикаментите не позволяват инсулин от паралелен внос да стигне до пациентите

От няколко дни у нас работи мобилното приложение "Намери своето лекарство", което цели да помага на пациентите, които не могат да намерят лекарствата, предписани им в аптечната мрежа.

Приложението е създадено от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), каза за Радио Варна изпълнителният ѝ директор Боряна Маринкова.

Приложението се поддържа в партньорство с Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ), в която членуват някои от най-големите дистрибутори на пазара, които зареждат около 700 аптеки в цялата страна, уточни Маринкова. Вече има интерес и от по-малки, самостоятелни аптеки в малки градове като Вълчидол, които също желаят да се включат в мрежата. 

Срокът за отговор за пациентските запитвания е до 48 часа.

Целим основно да можем да даваме по-бърза и качествена информация дали търсените лекарства са налични в дистрибуторите. 

Има разминаване в разбирането какво е недостиг на лекарства, смята Маринкова.

По думите ѝ, в България дефиницията за недостиг на лекарства е наличностите от тях да са по-малко от 65% от потреблението шест месеца назад. По тази дефиниция, България би била от най-добре обезпечените с лекарства държави. 

По отношение на субективното усещане за недостиг обаче, той е много голям и основната причина за това е психологическата тревожност на пациентите. Не се гледа рационално, а емоционално и политически, което води до "изкривяване" на лекарствената употреба - презапасяване у едни и тотална липса у други.

Друг проблем у нас е, че пациентите масово продължават да не знаят, че аптеките сами определят дали да работят със Здравната каса, както и дали да поддържат дадени групи медикаменти. Не може да се очаква, че в една аптека ще има абсолютно всички видове лекараства. Практически не е възможно, посочва Маринкова.

Само за първите четири дни от пускането на приложението, има постъпили над 700 сигнала и питания. Те обаче са достатъчни, за да започнат да се виждат големи проблеми. Като дерегистрацията на дадени медикаменти - нещо, за което от БАРПТЛ настояват от години - да бъде разработена държавна политика по отношение на дерегистрацията на лекарства на нашия пазар.

Много често за напускането на дадено лекарство от България се разбира след месеци. Примерът е с ревматологичен медикамент, за който още в края на миналата година производителят е подал информация, че няма да се предлага, а пациентите едва сега разбират - след търсенето му по аптеки и подаване на сигнал до "Намери своето лекарство". Друг казус от последните дни е с лекарство за щитовидната жлеза, чийто производител е алармирал, че има производствен проблем и то няма да е лесно достъпно. 

Сред проблемите, за чието разрешаване настояват от години от БАРПТЛ, е и отпускането на инсулин от паралелен внос. 

През цялото време на дефицит на инсулин - особено преди година и половина, когато беше големият дефицит на инсулини, ние като държава разполагахме с инсулин от паралелен внос, който обаче е абсолютно недостъпен за пациентите по административни причини, каза Миленкова. Причината е, че той, както и всички останали лекарства от парелен внос, не могат да бъдат отпуснати на пациентите, защото кодовете им по Здравна каса са различни от тези, които са изписани в рецептите на пациентите. 

Причината за всичко това е в инструкциите на НЗОК, дори не е в законов или подзаконов акт, каза Миленкова.

И до днес няма решение на проблема, макар от БАРПТЛ да настояват вече 5-та година за законовата възможност за евквивалентна замяна на лекарствата по Здравна каса. 

Политическата нестабилност и полическото безвремие изключително много пречат да се променя за добро здравната система и да се дават повече възможности на пациентите у нас, коментира още изпълнителният директор на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия.


Целият разговор с Боряна Маринкова може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53