Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Стоилова: Първият чатбот е създаден още през 1966 година и е "работил" като психотерапевт

Няма документиран случай на "хакнат" чатбот - технологията е надеждна, лесна за ползване и спестява на човека повтарящите се рутинни дейности

Елица Стоилова
Снимка: В. Василева

Какви са митовете и легендите около чатботовете с изкуствен интелект? Основателката на единствената българска платформата за създаване на чатбот с изкуствен интелект Елица Стоилова споделя, че тренирането на чатботове вече е много по-бързо и лесно. 

Категорията "бот" определя тип софтуерни решения, които са способни да извършват някаква дейност без намесата на човек. Чатботът имитира разговор с човек и може да връща обратна връзка с информация под различни форми. Стоилова разказва, че първият чатбот е създаден още през 1966 година. 

"Това е изключително стара технология и това, че сега чуваме за нея и започваме да използваме масово е, защото тя вече е в стадия си на зрялост. 

Първият чатбот е бил психотерапевт. Още тогава хората не са могли да направят разлика между разговор с истински психотерапевт и с този чатбот, който се е казвал Елиза. Според Елица Стоилова страхът се опира до непознаване на самата технология.

Първите чатботове, които са станали популярни, са нямали изкуствен интелект и са давали голям процент неправилни отговори, разказва Стоилова. Това е определило и първото впечатление у хората, че технологията не може да върши добра работа, добави тя.

 "Технологията през последните пет - шест години драматично се промени. Изкуственият интелект навлиза много сериозно в тази сфера на автоматизация на комуникацията с потребители. В днешно време, използвайки тази технология, отговорите са точни, конкретни и изключително персонализирани, като бизнесът остава в позицията си на контрольор", категорична е Стоилова.

Според създателката на платформата без използването на технологията се губи един огромен човешки потенциал в монотонна и рутинна комуникация, която може да бъде автоматизирана. Едновременно с това, бизнесите в България и не само, страдат от липса на работна ръка. Според статистика 78% от бизнесите не могат да си намерят персонал, а едновременно с това 80% от персонала извършва рутинни дейности, което ги довежда до бърнаут. Стоилова е категорична, че чатботовете няма да изместят персонала, а напротив. На технологиите се дава рутинната работа, за да може хората да вършат задачи с по-висока добавена стойност, каза тя, като допълни: "Увеличава се мотивацията да се развиват като професионалисти, когато им е интересно да работят."

Ели, библиотечният чатбот на Варна, е един от най-старите с изкуствен интелект у нас. В това отношение Регионалната варненска библиотека е уникална организация, категорична е Стоилова. "Силата на Ели се видя по време на пандемията. Защото когато библиотеката затвори за 13 седмици подред, Ели беше единственият служител, който си работеше 24 часа и не се боеше от COVID. Тя спестява работата на двама библиотекари и до ден-днешен."

Най-простият начин на комуникация в днешно време е чрез чата, казва основателката на платформата. Той стана и основен от 2015 година насам. Чатботът спестява на собственици на хотели поне 1400 часа на година. Той обслужва клиенти от 17 държави на английски език и 42% от заявките се случват нощно време, добави Стоилова. 

"Зад всеки чатбот стои човек или екип от хора с характер. Винаги ме питат колко умен може да бъде един чатбот и отговорът е колкото умен е екипът зад него."

В момента Елица Стоилова разработва с нейната компания проект за майндфулнес. В случая това е умен чатбот асистент на преподавателите по майндфулнес, за да може хората, които търсят първоначална информация да могат  да я намират в един удобен за тях формат.

"Последните няколко месеца големите медии започнаха да говорят за епидемия на самотност. Всеки четвърти човек е самотен. Това са 70 милиона души в Европа, които се срещат с приятели или роднини най-много един път в месеца. В такъв един момент чатботът с изкуствен интелект се превръща в мост", казва Стоилова. Тази технология може да помогне на по-стеснителни хора и да премахне бариерите в комуникацията, добави тя.

Разговорните изкуствени интелекти са абсолютно безвредни технологии, категорична е Стоилова: "Технологията сама по себе си не е добра или лоша. Въпросът е в избора, който правят хората как да я използват." Според Стоилова хората трябва да променим навиците си, за да се развиваме и да ползваме новите технологии. 

Преди да започне да се занимава с изкуствен интелект Елица Стоилова е работила като генерален директор на хотел в чужбина. Опитът и в тази сфера и проблемите, които е видяла, са я мотивирали да намери решения за тях чрез нови технологии. 

Цялото интервю с нея можете да чуете тук:


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00