Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радио Варна на 90 - епизод 2

В предаване номер 2 от новата поредица, която започнахме по повод годишнината, говорим за 1935/1936-а - първите години, в които радиото се урежда. Епизодът беше излъчен на 30 март.

Тържеството по официалното откриване на Радио Варна на 9 декември 1934-та в зала „Съединение“ предизвиква небивал интерес сред варненци. Тези, които не са успели да присъстват на концерта, били подробно осведомени от обширни статии във варненския печат. За Радио Варна обаче тепърва започва истинската работа – уреждане на помещения, осигуряване на средства, построяване на предавател, избиране на говорители, подготовка на теми и предавания….

От началото на 1935 г. редовните програми се излъчват обикновено от 11:30 до 13:30 ч. и от 19:00 до 22:00 ч. На 7 януари 1935 г. Варненската телефонна станция отделя една линия за връзка със София, така че варненският предавател да може да излъчва столичното радио след края на собствените програми.

На 25 януари 1935 г. Цар Борис III подписва указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. В следващите месеци е избран нов Управителен съвет на Радио Варна. В началото на 1936 г. е инсталиран нов, по-силен радиопредавател унгарско производство „Стандарт“ с мощност 2 kW. Този предавател, както и вретеновидната антена „Телефункен“, представляваща 78-метрова желязо-решетъчна конструкция с общо тегло 12 тона, са разположени на около 6 км. от центъра на града, на разклона на шосетата Варна-Шумен и Варна-Добрич. С новия предавател Радио Варна се приема добре не само в града, но и в една доста по-обширна територия – в Добричко, Вълчи дол, Шумен, Попово, Свищов, Севлиево, Габрово, Созопол, Горна Оряховица, Ямбол, Тетевен, София и дори във Видин. Вече държавното Радио Варна започва излъчване на 21 май 1936 г. на честота 1195 kHz, като част от първата българска национална радиомрежа.

Относно персонала остава да се реши един от най-важните въпроси - този за говорителите. Със заповед № 868 от 3 юни 1936 г. на Министъра на железниците, пощите и телеграфа – К. Стоянов, за временен говорител надничар е назначен Никола Георгиев Колушки от София. Пак от софийското студио е командирована и говорителката Венчи Добрева.

На 6 юни 1936 г. специална комисия се събира в студиото на Радио Варна и провежда изслушване на кандидатите за говорители. Явяват се 13 души, конкуренцията е доста голяма, но и изискванията са значителни – чист, отчетлив и правилен български език, приятен и мелодичен глас, владеене на френски или друг чужд език.




*„Днес 6 юни 1936 година комисията, назначена от главния уредник на радиослужбата в България, в състав: председател - главния уредник на радиослужбата господин П. Тодоров и членове: уредник на Радио Варна г-н д-р К. Тодоров, помощник кмета при Варненската община господин Н. Пенев, директора на театъра господин Ю. Черкезов, артиста господин Кръстьо Сарафов, директора на Варненската девическа гимназия господин И. Кърмаков, началника на варненската Телеграфо-пощенска станция господин Ст. Маждраков и началника на Радио Варна господин инженер Николов, се събра в помещението на студио Варна за да изслуша кандидатите за говорител на Радио Варна.

От записаните 19 кандидати пред комисията се явиха само 13 души, а именно:

1. Владимир А. Петров

2. Искра Хр. Богданова

3. Мавроди Савов

4. Георги Хр. Димов

5. Васил К. Карагеоргиев

6. Петър Василев Петров

7. Стефка Д. Николова

8. Гинка Алатова Стоянова

9. Режина Л. Папо

10. Стефан Я. Михайлов

11. Ян Копринков

12. Атанас Н. Атанасов

13. Недялка Н. Цанева

След изслушване на кандидатите, което се състоеше в предаване пред микрофона на текстове от поезия и проза, извлечения и съобщения от български, френски и немски вестници, комисията одобри следните кандидати:

1. Гинка Алатова Стоянова, със завършено средно образование, свършила Френската девическа гимназия, има ясен и приятен, мелодичен глас, говори чисто френски език

2. Недялка Н. Цанева - с висше търговско образование, има чист и приятен глас, владее слабо френски

3. Петър Василев Петров със средно образование има приятен глас и говор

4. Стефка В. Николова – със средно търговско образование, с доста добър говор, говори много слабо немски.

Въз основа на горното комисията препоръчва:

1. Да бъде назначена за щатна говорителка Гинка Алатова Стоянова, която има всички данни за това.

2. Да бъдат назначени за надничари кандидатите Недеялка Н. Панева и Петър Василев Петров, а при нужда и Стефка В. Николова.“ 

(581к, оп. 1, а.е. 11, л. 1)

За първа говорителка е избрана Гинка Алатова Стоянова, което е потвърдено със заповед № 1149 от 10 юли на Главния директор на Пощите, телеграфите и съобщенията. При явяването ѝ в Радио Варна за заемане на длъжността от нея се изисква да представи „медицинско свидетелство по образец, придружено с рентгенова снимка на гръдния кош, свидетелство за съдимост, за честност, благонадеждност и поданство, за семейно и материално положение“. Заплатата ѝ е определена на 1940 лв. Освен изчитането на новини и съобщения пред микрофона, в началото задълженията на говорителите включвали и музикалното оформление на предаванията.



Какво още ви разказваме, чуйте в епизода:


В поредица от 11 издания, всяка последна събота от месеца между 9 и 10 часа, разказваме накратко историята на Радиото, което тази година навършва достолепните 90. Всичко това правим на базата на документи, които се съхраняват в Държавния архив във Варна. Водещи са журналистката Светлана Вълкова и Донка Николова – главен експерт в Архива.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На 21 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 21 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER). Цена Коев за концерта с Jeff Scott Soto (ELLEFSON-SOTO, W.E.T., екс-SONS OF APOLLO) на 1 август в Бургас. Представяне на дебюта на RED TRIGGER "Electrified" – разговор с Мартин Горнишки, Иван Петков и Светослав Павлов. В предаването..

публикувано на 21.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 20 юли

В „Алея Култура“ на 20 юли с Мартин Николов -   Комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 година“ – говори авторът Елена Владова; -   „Флора“ – изложба на Пламен Монев; -   „Love Is“ – изложба на Емануела Ковач; -   „А сега накъде?“ – концептуалните скулптури на Владимир Ванков.

публикувано на 20.07.25 в 11:25
Chart

#816 ТОП 20 (18.07-25.07.2025)

публикувано на 18.07.25 в 18:26

На 14 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 14 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA). Разговор с Радослав Лозански за новия албум на HAYES & Y "Departures". Боян "Bonzy" Георгиев (ODD CREW) за дебютния сингъл на 4 OF A KIND "Pale Man". Представяне на новия сингъл на GODS OF ANCIENT "Nabucco Dreaming" – разговор с Даниел Динев. В..

публикувано на 14.07.25 в 14:25
На брега

В „Алея Култура“ на 13 юли

В „Алея Култура“ на 13 юли с Мартин Николов -   „Гиздава“ – национално благтоворително турне на Деси Добрева; -   „Висок хоризонт“ – изложба на Васил Стоев; -   „Мотодзен“ – рокерските истории на Красимир Симеонов; -   Държавен архив – Варна организира конкурс за есе; -   Мартин Кръстев с премиера на..

публикувано на 13.07.25 в 11:25
Chart

#815 ТОП 20 (11.07-18.07.2025)

публикувано на 11.07.25 в 06:22

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 7 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST). Разговор с Коста Коларов (екс-BLOODRUSH) за дебюта на ЦАР ПЛЪХ "Най-после тишина". Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES) за първото издание на фестивала за прогресив музика "ProgVibe Balkans" (21 – 22 ноември, София). Албумът на АТЛАС "Кукла" за първи път..

публикувано на 07.07.25 в 14:25