България е страната с най-висок процент доплащане за лекарства. Това каза за Радио Варна доц. Антон Тонев, съветник на здравният министър.
При над 8 млрд. лв бюджет на НЗОК за 2024 г., доплащането по официални данни е около 3,5 млрд. лв, което е приблизително около 40% от общите разходи за здраве.
Статистиката сочи, че около 240 хил. са средногодишно операциите и различните здравни интерввенции, които налагат постъпване в болница, където обикновено има няколко форми за доплащане. При средно около 2 хил. лв. доплащане на пациент, това прави към 500 млн. лв.
При над 1,5 млн. хронично болни – толкова, колкото е броят им у нас, средното доплащане е между 50 и 150 лв. на месец до края на живота им. Разбира се има и по-високи средномесечни разходи на пациент. Това прави около 2,5 до 3 млрд. лв. доплащане за здраве на година в България.
Подобно е на спортният тотализатор – с малки суми, но редовно, коментира Тонев.
Именно този висок процент доплащане за лекарства стои в основата на влязлото в сила решение от 1 април, Здравната каса да поема напълно 56 медикамента за домашно лечение за високо кръвно и за сърце (аритмия). От това ще могат да се възползвват около 650 хил. души, колкото са болните от сърдечно-съдови заболявания у нас.
По думите на Тонев, това е и най-голямата група хронично болни пациенти у нас.
На практика, Здравната каса ще поема 100% от цената на най-евтиният медикамент за съответното заболяване – такава е и европейската практика. За т.нар. иновативни (модерни) терапии, от НЗОК ще поемат и плащат между 50 и 75 на сто от стойността на медикаментите, уточни доц. Антон Тонев, който е един от вносителите на предложението Здравната каса за покрива изцяло цената на тези 56 вида лекарства за сърдечно-съдови болести.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня.
Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..
Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб. От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..
Мобилният пункт за кръводаряване днес е във Вълчи дол. Той е разположен пред Oбщината от 9:30 до 14:00 ч. днес. Кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" е съвместна между Районния център по трансфузионна хематология, "Аз вярвам и помагам" и Областна администрация"-Варна. Следващата сряда пунктът за кръводаряване ще бъде разположен в Бяла. Медиен..
Единадесетото издание на инициативата "Ден без асансьори" започва днес. Учебни заведения и различни институции насочват поглед към значението на редовната физическа активност за цялостното здраве и благополучие. Целта на акцията е да демонстрира колко лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие. В рамките на този ден всички..
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..