Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари: Варна вероятно няма да успее да кандидатства по програма "Рибарство"

Във Варна има само три законни рибарски пристанища – две общински и една частно, докато във варненската акватория работят около 200 лодки и 50 рибарски кораба. Дългогодишният проблем с узаконяването на лодкостоянките за рибарите беше повод за нова среща с тях в Областна администрация, с участието и на местната власт.

Има два проекта, които са започнати, но реализацията им се бави, подчерта в предаването ни „Новият ден“ Емил Милев, председател на Рибарското сдружение „Черноморски изгрев“. Това са проектите за лодкостоянка „Антон Иванов“, до стария железен мост в островната част, която ще осигури място за 14 кораба и 50 лодки, а другият проект е рибарско пристанище „Варна“ в кв. "Аспарухово", посока моста. Три имота бяха прехвърлени преди три години от Областна администрация на община Варна да може да бъде бенефициент по оперативна програма „Рибарство“, бяха направени идейни проекти за тези две места и сега разбираме от общинската администрация, че тези проекти ги няма, документацията за тях и не могат да ги намерят и всичко се бави. 

Притеснението на рибарската общност е, че от това ще загуби Варна. В четвъртото тримесечие ще бъдат отворени и имаме възможност да кандидатстване за 6 млн.евро за лодкостоянки и за 8 млн.евро за пристанища. Притесняваме се, че с тези темпове на работа Варна ще изтърве и поредното кандидатстване по ОП “Рибарство“, каза Емил Милев.

Друга възможност рибарите виждат в узаконяването на лодкостоянката в местност Малка чайка. Този район е даден преди повече от десет години на Медицинския университет, за да построи кампуси и яхтено пристанище. Огромен проект. Десет години той не се осъществява. Там рибарите са се самонастанили, призна Милев. Но, ако бъде направена малка инвестиция може да се осигури място за около 400 малки лодки. Това ни бил най-евтиният и най-удачният  проект за малките лодки във Варна, по думите на председателя на Рибарско сдружение „Черноморски изгрев“. И там беше „сблъсъка“ в разговорите ни на тази втора среща за решаване на проблема с липсата на места за акостиране. 

Именно – защо Областна администрация го е предоставила безвъзмездно на Медицинския университет и защо десет години не се прави нищо по този проект и все още не е започнат и не може ли Областна администрация да даде такова място и на рибарската общност. На това предложение получихме отказ на срещата в Областна администрация, разказа още Милев. Той допълни, че рибарите биха искали да бъдат показани договорите за това безвъзмездно предоставяне, за какъв срок и да се търси решение – дали една малка част от този терен, 5-10 декара, да бъдат предоставени на рибарската общност.  


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59

Астероид носи името Перперикон

В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон".  Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз.  Над 250 астероида с..

публикувано на 25.02.25 в 14:45

Поскъпват синята и зелената зона за паркиране в Бургас

Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват.  Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..

публикувано на 25.02.25 в 14:13

Над 400 ученици от Варна са запознати с рисковете от употреба на вейпове, кампанията продължава

Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър.  Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР  във Варна и Регионалното управление на образованието..

публикувано на 25.02.25 в 13:44

Преброяват бездомните кучета в община Балчик

Предстои преброяване на бездомните кучета в община Балчик. Определените лица, които ще го извършат и трябва да бъдат обявени според разпоредбите, са Мариян Цветков, Дамянка Желязкова, Тюнчер Амедов, Георги Георгиев. Управителят на общинско предприятие „Благоустрояване и комунално стопанство“ инж. Павел Павлов поясни, че преброяване се прави на всеки..

публикувано на 25.02.25 в 13:16

Три трансплантации след донорска ситуация във Варна

Трима души получиха шанс за втори живот, след като близките на 44-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана от екип на Университетската болница за активно лечение „Света Марина“ във Варна, с кординатор д-р Валентин Маринчев, съобщиха от Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Екипаж от..

публикувано на 25.02.25 в 13:06

АПИ глобява пътноподдържащата фирма за късната реакция при снегопочистването на Обзорския проход

Агенция „Пътна инфраструктура“ ще наложи неустойки за близо 115 хил. лв. с ДДС на пътноподдържащите фирми в областите Бургас и Монтана за закъсняла реакция при снегопочистването на републиканските пътища при снеговалежа през миналата седмица. Санкцията за изпълнителя, отговарящ за поддържането на републиканската пътна мрежа в област Бургас, е в..

публикувано на 25.02.25 в 12:10