Радиото е много специална част от живота на Мария и Леда – водещи на младежкото предаване „Свободен час“ в ефира на Радио Варна и дванайсетокласнички в Първа езикова гимназия във Варна. Гостуваха в предаването „Новият ден“ на 7 май – в Деня на радиото и телевизията, и споделиха какво е тяхното отношение към радиото и начина на слушане на радио на младите хора днес.
Леда и Мария стъпват за първи път в сградата на Радио Варна преди няколко години и двете остават впечатлени от това, което виждат – студиата, микрофоните, фонотека и се замислят дали пък и те не биха могли да правят радио. Когато разбират, че могат да участват в младежкото предаване, се включват без колебание, с много хъс и ентусиазъм. Сега им предстои да завършат средното си образование, а освен него да приключи и участието им в „Свободен час“. И двете имат планове да учат в чужбина, но и двете планират да вземат каквото могат от обучението навън и да го приложат с пълна сила тук – в България.
Обичат родния си език и са убедени, че колкото и езици да знаят, думите звучат най-хубаво и най-истински, когато са казани на български.
Радиото ще им липсва, но знае ли човек – може един ден да се върнат и в него. Времето ще покаже.
„Според мен с времето все по-малко хора слушат радио като за новини, а повече се фокусират в музиката когато са в колата.“, сподели Мария. „С набирането на популярност на дисковете, флашките и модерните коли, които можеш да свържеш с телефона си и да пускаш каквато музика си поискаш, повечето хора спират да се ангажират толкова много с радиото, защото те сами предпочитат да изберат каква музика да пуснат или какви теми да слушат с подкастите. Но хубавото на радиото е в това, че вместо ти да избираш какво да ти бъде казано, по някакъв начин придобиваш много обширна обща култура на теми, които дори не би ти щукнало сам да си пуснеш да чуеш.“
„Радиото седи по много особен начин за мен вътрешно. За мен то е нещо различно. Харесва ми, че ангажира само едно от сетивата и по тази причина човек може изцяло да се съсредоточи върху това, което чува и усеща.“, сподели Леда.
Пожеланието от тях за слушателите на Радио Варна и за хората, които слушат радио изобщо – да създават красота, изкуство и да се заобикалят с тях. Да се обградят с хора, които споделят мислите и желанията им, защото светът е красиво място и животът трябва да се живее по най-добрия начин.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...