Музеи, галерии, творчески и алтернативни пространства за изкуство и култура ще се включат в Европейската нощ на музеите на 18 май във Варна тази година.
Подробната програма на събитията може да бъде проследена тук , както и на Фейсбук страницата на варненската Нощ на галериите.
Водещо събитие в Нощта на музеите и галериите е официалния старт на летния туристически сезон, който Община Варна отбелязва с концерт-спектакъл "И лятото дойде". В концерта ще участват популярни български изпълнители, DJ и симфоничен оркестър, входът е свободен, мястото е входа на Морската градина, а началният час – 19 часа.
Други акценти в програмата са традиционния концерт на Представителния духов оркестър на Военноморските сили от 18:00 часа във Военноморски музей, изложбата "Ордените на 8-ми Пехотен приморски полк" в Музей на Възраждането, Пасхален концерт на Византийски хор с диригент Мартин Димитров от 15:00 часа в Аладжа манастир, акапелното изпълнение на солисти от Държавна опера Варна в Археологически музей, откриването на изложбата "Емоционална декомпресия" в Дом на архитекта от 20:00 часа.
В ГХГ "Борис Георгиев" освен постоянната експозиция посетителите ще могат да видят пет гостуващи изложби. Творческа работилница за посетителите е организирана от Галерия за графично изкуство, а в богатата програма на градската галерия са включени и музикални изпълнения на ученици от НУИ "Добри Христов", както и клавирен концерт на Борил Христов, ученик във варненското училище по изкуствата.
Варненци и гостите на града ще имат възможността да посетят откриванията на три изложби на варненски художници. От 18:00 часа в галерия "ЖарАрт" ще открият самостоятелна изложба на Светослава Георгиева. В същия час в Художествен музей "Георги Велчев" се открива изложбата на Антония Колева-Нитра, а от 19:00 часа в галерия Ларго, тази на Калоян Илиев-Кокимото. Последните две изложби са част от програмата на предстоящото второ издание на Форум за съвременно изкуство БУНА, който стартира във Варна на 24 май.
Още акценти от програмата на галериите във Варна са две литературни четения и представяния на книгите на Анастасия Стоева и Теодора Станкова в галерия "Папийон", представяне на Клементина Манчева - илюстратор, и Росица Бърдарска – писател, и тяхната съвместна книга за деца "Приказки на една кука" в галерия "Арт Маркони" и представяне на колекция акварели на Димитър Стефанов-Слънчо в галерия "Вива".
Алтернативните културни пространства също ще предложат интересни преживявания на публиката като демонстрации на тъкане на хоризонтален стан, работилничка за рисуване на приказни герои за деца, беседа на тема моделиране на съвременни бижута и разговор на тема “Екология в съвременното изкуство”.
Програма на обектите в системата на Регионалния исторически музей във Варна:
Археологически музей
бул. „Мария Луиза“ № 41
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
18:00 – 19:00 ч. Акапелно изпълнение на солисти от Държавна опера Варна
Римски терми на Одесос
ул. „Сан Стефано“ / ул. „Хан Крум“
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
Аладжа манастир
Природен парк „Златни пясъци“, ул. „Абай“ 61
12:00 – 18:00 ч. Вход свободен за музейна експозиция
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен за скален манастир
15:00 ч. Пасхален концерт: Византийски хор, диригент Мартин Димитров
Природонаучен музей
Приморски парк
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
Побити камъни
9143 Игнатиево
10:00 – 19:00 ч. Вход свободен
Етнографски музей
ул. „Панагюрище“ № 22
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
17:00 ч. Изпълнение на гайда
Музей за нова история на Варна
ул. „8-ми ноември“ № 3
12:00 – 20:00 ч. Вход свободен
18:00 – 19:00 ч. Акапелно изпълнение на солисти от Държавна опера Варна
19:00 – 20:00 ч. Изпълнение на соло китара
Музей на Възраждането
ул. „Д-р Л. Заменхоф“ № 21
10:00 – 22:00 ч. Вход свободен
10:00 – 22:00 ч. Изложба "Ордените на 8-ми Пехотен приморски полк"
10:00 – 22:00 ч. Творческа работилница "Нарисувай ми картина - Стара Варна с четка и молив"
18:00 – 20:00 ч. Сарашка работилница с Людмил Игнатиев
19:00 ч. "140 години 8-ми Пехотен приморски полк" - лекция на Симеон Кулиш и Регионален клон "8-ми Пехотен приморски полк" към НД "Традиция".
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..