Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

45 години община Ветрино

Годината е 1979. С указ номер 2295, издаден от пресдетателя на държавния съвет на Народна република България, село Ветрино става административен център на Община Ветрино.


"От тогава до днес, години наред, нашите предци са градили имиджа и са отстоявали просперитета на общината ни. За да можем ние днес с гордост да отбележим честването на юбилейните 45 години на община Ветрино. Следвайки техните стъпки, ние се стремим да отстояваме заслужената привилегия и да допринасяме за просперитета на общината и днес."

С тези думи кметът на община Ветрино Димитър Димитров даде началото на всенародните тържества по повод 45-годишнитата.

Община Ветрино се намира в Североизточна България и е една от съставните общини на Област Варна. Има население от около 5 000 жители според преброяването от 2021 година. Населени места в община Ветрино са 10 - Белоградец, Ветрино, Габърница, Доброплодно, Млада Гвардия Момчилово, Невша, Неофит Рислки, Средно село, Ягнило.

И отново кмета на общината Димитър Димитров за предизвикателствата да бъде управлявано не само населеното място Ветрино, а цяла община.

"Никак не е лесно. Второ, когато един кмет си подреди нещата, мисля, че когато почват да се случват и когато почва да вижда резултати от труда си и от труда на екипа, с който работи, това всичко доставя удоволствие и всички трудности остават на заден план."

Празничният концерт по повод 45-годишнината на община Ветрино започна в ранния следобед. Там беше и Стефан Вълдобрев без Обичайните заподозрени. Ще ви срещнем и с него. Следва обаче друг аспект от живота на общината.


Прави впечатление, че в село Ветрино младите хора и малките деца са навсякъде.

Интересното е, че много млади хора са напуснали големия областен град Варна и са решили, че на село се живее по-добре. Янка Йорданова е от тях. Шегува се, че е набор на общината и работи като домакин там.


"Тук е много хубаво място за млади хора. Първо природата е чудесна, второ - децата ни растат спокойни и щастливи. Училището е много голямо. Тук учат деца до 12 клас. Моето дете е родено тук и смятам да го отглеждам тук."

Стоян Славов също е обърнал гръб на големия град. Той е от Ветрино. Живял е във Варна, но зарязва всичко там и се връща тук. Работи в отдел "Образование" в общината.


"Образованието във Ветрино е на добро ниво. Дори на доста добро ниво. Има деца, има какво още да се желае. Хубаво е в детските градини ад има още деца. Дано да се случи. През последните две години там броят на децата се повиши. И се надяваме да се повишат още."

А до Ветрино се стига бързо. По т.нар. магистрала и после от шест километра.

За да останат младите на село, е необходима работа. В община Ветрино работа не липсва. В Доброплодно например Георги Георгиев е създал малък бизнес. Предлага опаковани ядки и сушени плодове. Времената за малкия бизнес не са никак леки. Въпреки трудностите той продължава да изпълнява мечтата си.


"Имах желание и го направих. Имам работници, давам работни места."

Интересното е, че в община Ветрино живеят и много чужденци. През 2007 година Галина Бобрик напуска Санкт Петербург е се преселва тук.

"Заради спокойствието, хубавото време. Тук се живее добре. Селото е много хубаво. Хората са хубави. Комшиите са добри, усмихнати. Няма никакви проблеми. Животът е прекрасен."

Стефан Вълдобрев беше част от тържествата по повод годишнината на община Ветрино.


"Никаква разлика няма при мен дали пея в голям град или в малко населено място. Аз съм от този тип изпълнители, които страшно обичат срещите с хората. Обожавам да обикалям България. Влюбен съм в България. И да се срещна с хората, където и да е било. Дали са 3000, дали са 300, за мен е еднакъв празник."

Разбира се в тържествения концерт водещо беше участието на самодейните съставите от десетте населени места от община Ветрино. Секретарят на читалище „Просвета 1905“ Марина Христова изброява тези от общинския център.
"Имаме детски танцов - две възрастови групи от първи до 12 клас. Имам и клуб за народни хора, имаме хор за обработен фолклор и детска вокална група. Имаме и група за автентичен фолклор."

Запознахме Ви със самодейните състави, които за едно малко варненско населено място не са никак малко. Сега със секретарят на читалище „Просвета 1905“ Маринана Христова ще ви разкажем за музейната сбирка, подредена в читалището.

"Просто трябва да се види. Има селскостопански оръдия, има хурки, вретена. Имаме хубава, автентична носия, която до ден днешен се пази. На децата им е винаги интересно, защото съвременното дете не знае какво е хурка, не знае какво е вретено. Чете го в приказката, но не знае. И идват, и им е толкова интересно, и забавно."

За всичко това и още много можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН на 3 юли с Мариела Димитрова

П ризив за бързо въвеждане на депозитна система за преработване на еднократни опаковки за напитки от стъкло, метал и пластмаса , ще отправят днес от екологично сдружение „За Земята” . В 8:30ч. Днес те се събират пред Министерството на околната среда и водите , за да внесат п одписка , подкрепена от почти пет хиляди българи ...

публикувано на 03.07.24 в 06:10

НОВИЯТ ДЕН на 2 юли с Иван Барбов

„Денят ми започва с това, че ми се спи и завършва със същото“, гласи мисъл на неизвестен автор в социалните мрежи. Ако и вие се чувствате все едно сте гледали мач на Англия на европейското и ви се спи толкова рано, най-добрият начин да се ободрите е да превключите на честотите на Радио Варна. Иван Барбов, Александър Йорданов и..

публикувано на 02.07.24 в 06:33

Радио Варна на 90 - епизод 5

В петия епизод от новото предаване, излъчен на 29 юни 2024 г., се фокусирахме  върху музиката през 50-те и 60-те години на миналия век. Каква музика е звучала в ефира, кои музикални предавания са били най-популярни, как са се правели записи на концерти, как са откривали талантливи певци и инструменталисти? Разгледахме документи по темата, чухме и..

публикувано на 01.07.24 в 16:23

На 1 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 1 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS). Специално интервю с Oscar Dronjak (HAMMERFALL). Разговор с Мартин Събков за новия сингъл на ROADWIRE "Back on Track". Йордан Караджов за варненската премиера на "СИГНАЛ Symphonic" (8 юли, Летен театър). В предаването ще..

публикувано на 01.07.24 в 14:25
Тримата митрополити, от които ще бъде избран Българският патриарх (от ляво надясно): Гавриил Ловчански, Григорий Врачански и Даниил Видински.

НА СВЕТЛО на 1 юли с Мариела Димитрова

Новият Български патриарх се казва се казва Даниил, досегашен Видински митрополит. Изборът е факт след изключително оспорвано гласуване, в два тура. Какви ще са първостепенните му задачи, познат със своите по крайни възгледи, ще смекчи ли позициите си и ще съумее ли да бъде да бъде обединител на църквата? Коментираме в 14.20 часа с Иван Йовчев..

публикувано на 01.07.24 в 13:56

"Новият ден" на 1 юли

Живеещи в района около Варненския свободен университет и м.Ален мак се събраха в неделния почивен ден, на среща, за да обсъдят бъдещите си действия срещу безкрайните ремонти - нов протест или блокиране на пътя. Когато се включи и кметът на Варна Благомир Коцев, те поискаха от него ясна визия за инфраструктурните намесив района и отговор на въпроса..

публикувано на 01.07.24 в 06:25
Chart

#769 ТОП 20 (28.06-05.07.2024)

публикувано на 28.06.24 в 18:47