Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори за Европарламент 2024:

От глобалните теми до отделния човек

Особено нещо са изборите за Европейски парламент. У нас кампанията мина под сянката на националните избори, доста вяло, без сериозни послания. Но дали само у нас е така? Срещнах се с поляците Гжегож Вилк-Якубовски и д-р Артур Кохчински – те са част от преподавателския екип на Университета за приложни науки в Келце.

"Преди няколко месеца имаше избори за Парламент в нашата страна. Тогава гласуваха 74% от имащите право на глас. Избирателна активност, която е почти рекордна за Полша. Последните проучвания показват, че на изборите за Европейски парламент участието ще е много по-скромно," казва Гжегож Вилк-Якубовски. 

Полша е сред държавите с най-много евродепутати – 53-ма, но това не променя особено положението:

"Хората просто имат по-голям интерес към националните избори. Не вярват, че в Европейския парламент техните избраници ще имат голямо влияние. Проучванията показват, че ще гласуват 30% от поляците", отбелязва д-р Кохчински.

Германецът Юлиян Уфкен е 29-годишен, студент по медицина в 4-ти курс в Медицинския университет във Варна. Живее в града с приятелката си, която също учи медицина. Гостувам им в квартирата - още на вратата ме посреща кучето Фрея, което са осиновили наскоро. Приятелката на Юлиян не се интересува от политика, но той самият вече е гласувал:


"Още миналата седмица. Изпратиха ми писмо по пощата, че имам право да гласувам. Сканирах QR код и ми изпратиха всички документи вкъщи, аз ги върнах в затворен плик на майка ми в Германия и тя го пусна в изборната урна," обяснява Юлиян.

От всички държави в Европейския съюз Германия има най-много места в Европарламента – 96. Юлиян казва, че в родината му има голям дебат за дейността на европейските институции и не липсват такива, които не виждат полза за себе си от членуването на страната им в Европейския съюз. Според последните проучвания подкрепата за евроскептичната и крайнодясна партия „Алтернатива за Германия“ губи подкрепа.

"Баща ми винаги ми е казвал, че няма значение за кого гласуваш, стига да не е крайно ляво или крайно дясно. Ако това мълчаливо мнозинство, което е по-скоро в центъра, не отиде до урните, то ще намали и почти унищожи своето влияние. Докато избирателите на крайните фракции ще гласуват при всички положения. Оттам идва и моето разбиране, че дори и да не харесвам някоя партия, дори и да съм крайно разочарован от германските и европейските политици, аз трябва да гласувам. Дори и да е за партията, която според мен, е най-малкото зло. Само тогава гласът ми ще се зачита истински," казва Юлиян.

Той вярва, че голяма част от младите в Германия ще гласуват днес, в изборния ден. В големите градове там също ще има висока избирателна активност, но не е сигурен за селските райони. Според него най-важните направления, в които Европейският съюз трябва да работи, са иновациите, защото тук Европа изостава, както и борбата с климатичните промени.

Населението на държавите от Европейския съюз е близо 450 милиона души. Юлиян Уфкен вярва в неговото бъдеще:

"Има необходимост Европейския съюз да съществува, защото, честно казано, няма нито една страна в него, която да може сама да преговаря с Китай, САЩ и Индия. За да имаме по-солидна позиция при разговорите с тези икономически гиганти трябва да работим заедно. Европейският съюз е единственият ни шанс и ще загубим много, ако решим да не работим заедно и да се концентрираме върху себе си."

Депутатите в Европейския парламент са 705 и ги избираме за 5 години. Те ще решават каква ще бъде политиката на Европейския съюз. Както по глобални теми на света и човечеството, така и за нашия, на жителите на Стария континент, живот.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20
Кап. Георги Славянов

Вицеадмирал Митко Петев: Капитан Георги Славянов е пример за всеки морски офицер

Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..

обновено на 24.01.25 в 12:19

Грипна епидемия в Добрич от днес

От днес до 30 януари и област Добрич е в грипна епидемия заради повишение на заразените с грип и остри респираторни заболявания. Училищните занятия в областта продължават, без да е обявена грипна ваканция поради малък брой отсъстващи ученици в класните стаи. Регионалната здравна инспекция в Добрич отчита ръст на заболелите от грип и респираторни..

публикувано на 24.01.25 в 08:26

Варненски ученици ще вземат участие в научно изложение в Люксембург

Варненските ученици Дивна Иванова и Николай Иванов от кръжока във Народната астрономическа обсерватория "Николай Коперник" ще вземат участие в Научното изложение в Люксембург (Luxembourg International Science Expo) през есента. С представянето на проекта "Повърхностна фотометрия на галактики", награден на Панаира на науките и иновациите, талантливите..

публикувано на 23.01.25 в 16:30