Балчишкото село Рогачево е само на 28 километра северно от Варна. Място, което се радва на голям интерес. Там живеят французи, поляци, швейцарци и най-вече... англичани. Някои от тях са се установили за постоянно в Рогачево и дори развиват собствен бизнес.
Йън и Барбара Бърчил са съпрузи и вече 17 години живеят в Рогачево. С тях е и майката на Барбара Сюзан, имат и две кучета. В балчишкото село дори са си отворили бар, а от две години предлагат и стаи за нощувка. Но как от южния английски град Портсмут стигат до българското Черноморие и Рогачево?
„Намерихме го в интернет. Тогава бях само на 40 и си казах, че не мога да стоя и да не правя нищо, ще полудея. Не бяхме наливали бира в живота си, имахме съвсем различни професии и откакто сме тук се учим на нещо различно и за щастие ни се получава. Беше ни много трудно в пандемията, но сме още тук и се справяме,“ казва Барбара.
В Англия тя е била фризьорка. Научила е малко български език, но все още ѝ е трудно. За разлика от нея обаче две от децата ѝ, които живеят постоянно в България, говорят и пишат идеално.
„Когато ми трябва помощ веднага им звъня. Дъщеря ми живее в село Кичево, а в сина ми е във Варна, в квартал „Аспарухово“. Имам и 12-годишна внучка,“ обяснява Барбара.
Съпругът ѝ Йън Бърчил е облечен с фланелка на футболния отбор на Портсмут. Барът им е пълен със знамена на Англия и в тази атмосфера следят Европейското първенство по футбол.
„Гледаме всички мачове тук, даже имаме допълнителни знамена на Англия, ама ще ги махнем като отпаднем от турнира.“
А покрай шегите ги питам и как се прави бизнес в България. Барбара е категорична по тази тема:
„Много трудно. Властите са много по-строги към нас, отколкото биха били към заведение, управлявано от българи. Поне така мисля. Цялата ни документация трябва да е на български език. Нашата чистачка, която е българка, преглежда и попълва всичко преди да го подадем.“
На няколко пъти са били близо до това да се откажат от бизнеса си, но все пак са го запазили и не съжаляват.
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..
Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..