През трийсетте години на 20-ти век излиза книгата на Джеймс Хилтън „Изгубеният хоризонт“. Авторът, който при своите проучвания не е стъпвал по-далеч от Британския музей в Лондон, създава едно измислено и съвършено място.
Хората, напрегнати между две войни и смачкани от Голямата депресия, с радост потеглят на въображаемо пътуване към забележителното райско местенце, наречено Шангри-Ла, за да открият в него хармония, безметежен, продължителен и щастлив живот.
Не правя паралел между тогава и сега, но всеки понякога търси своето Шангри-Ла, с надеждата поне за малко да се отдалечи от напрежението на околния свят. Още няколко разходки до избирателните секции в рамките на месеци плюс международна обстановка, и знае ли човек, идеята може да потрябва. Впрочем, тогава дори Франклин Рузвелт нарича президентското си имение „Шангри-Ла“.
Има времена, в които утопията предлага, макар и временно, спасение.
Класически рай... Спокоен и прекрасен във всяко едно отношение.
Сега се връщам обратно, откъдето тръгнахме – тук и сега.
Първият юлски ден.
Посрещнахме утрото. Красота, приятни емоции.
Който успя да стигне до брега, докосна се до омайващия първи юлски изгрев. Хората, които нямаха тази възможност, приветстваха юли, от вкъщи или от работното си място, може би седнали в офиса, между документите, но с мисли, зареяни там – край морето, в съвършенството на изгряващото слънце, в свободата на новия ден и на мечтаната ваканция, в радостта на всичко желано и предстоящо за сбъдване.
Сега се връщам обратно, там откъдето тръгнахме, за да оставя нещата каквито са: всеки от нас да се намира именно на мястото, където му е хубаво, в компанията и в ситуацията, които му харесват.
И юли навлезе в живота ни.
Разбъркваме леда в коктейлите, наслаждаваме се на красивия летен свят и обсъждаме приятни теми с обичани от нас хора. Вълните тихичко се приближават, сякаш за да чуят разговора, а после игриво отстъпват. Движението се повтаря, както е било хиляди години преди да седнем на брега и както ще продължи да бъде след време, когато на нашето място застанат други, развълнувани от морето хора.
Ледът тихичко пропуква в летните коктейли. Те греят в цветовете на ваканцията: зелено, жълто, синьо, оранжево. Чувството е, сякаш вкусваме заключителната ягодка от великолепната торта на съдбата... Защото сме щастливи: лято, слънце, море, близки хора, приятели, хубави мигове, прекрасен живот.
Ами... Ето го Шангри-Ла. По-хубаво и по-реално от всякога. На брега на морето. В началото на юли. Когато знаем, че пред нас се отваря целият шарен и радостен летен свят и всичко хубаво предстои. Предстоят кротки розови изгреви, красиви пясъчни замъци, които вълните отмиват за забавление. Предстоят детски смях от тук до залеза, сламени шапки, понесени от вятъра в неизвестна посока, любими песни, шумни компании, романтични моменти, ухание на море, смесено с аромата на летни цветя. Предстои цялата прелест на юли – в цветове, звуци, аромати, в неустоимия вкус на освежаващи зрели плодове и в топлото докосване на вълните.
Шангри-Ла е реално място. Намира се на брега на морето и всеки, който има привилегията да преживява тази прелест отново и отново, е щастливец. Дано осъзнава и оценява това!
Нататък всичко е лесна работа. Поемаме по живописния път на лятото и се наслаждаваме на чудесно юлско настроение.
Автор: Даниела ИвановаПод това заглавие излезе от печат поредният седми сборник от научни студии и статии на Центъра за демографски изследвания и обучение /ЦДИО/, посветен на съвременните тенденции в развитието на населението в България. Издаването му се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Култура” при Община Варна съгласно договор номер Д24001345 от..
Кметът на Варна Благомир Коцев връчи общинското отличие за млад учител за мотивиран и добър старт в учителската професия за 2024 година. На специалната церемония в Община Варна бяха наградени 18 преподаватели от училища и детски градини в различни образователни направления и етапи на предучилищното и училищното образование. Всички носители получиха..
Трябва ви газова уредба, но не знаете как да изберете такава и какви са характеристиките, за които трябва да следите? Няма проблем, на помощ идват специалистите от Сигнус Газ, които ще ви дадат цялата необходима информация и ще споделят важни факти, които трябва да знаете. Тип на двигателя – защо е толкова важен? Едно от най-важните неща, които..
С носталгия към лятото, в месеците, в които времето е вече хладно като септември, октомври и ноември, много българи решават да пътуват до по-топлите южни дестинации. Така, освен птиците, родните туристи също "отлитат" на юг през есента. Сред най-предпочитаните дестинации са Турция, Гърция и Египет, каза за Радио Варна туроператорът..
Фотоизложба "Спомен за Кирил Аспарухов" представят днес във Варна. Експозицията ще бъде открита от 18 часа във Фестивалния и конгресен център, централно фоайе. Шоуменът, поет и журналист, превърнал се в емблема на морската столица, си отиде на 18 декември 2022 г. Днес той щеше да отбележи своя рожден ден. Кирил Аспарухов: "А живота е сцена и тази..
Напоследък наблюдавах странни случки. Докато купувах талони за паркиране, служителката любезно ми се оплака, че има много работа. Ако може да не издава фактура, защото това допълнително усложнява напрегнатия й ден. Също, да платя в брой, че отчитането на картовите разплащания е по-времеемко и затрудняващо. Няма да предавам детайлно, но докато слушах,..
Галина Танева живее във Великобритания, тя е родом от село Устрем, което се намира на източния склон на Сакар планина. Танева е автор на поредицата от три романа „Нямата рече“, представя и сборник с разкази „Шепот от Сакар“. Тя притежава и уникална колекция от старинни носии. По време на представяне на книгите си в Арт салона на Радио Варна, тя ще..