Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

5
Петра Димитрова
Снимка: Яков Шустов

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна, продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова. 

Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване.

Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към биомеханиката - как човек вкарва в своите индустриални творения елементи от живата природа и сякаш създава от нея една нова природа.

В настоящата изложба Петра Димитрова е още по-смела – чрез картините си авторката протестира срещу консуматорството в съвременното общество и деградацията на духовните ценности. Тя избира боклука като основа на сюжетите си: препълнени контейнери, от които се подават освен хранителни отпадъци, често и изхвърлени детски играчки или книги. Директното човешко присъствие липсва, за сметка на това пък в кадър са нереалистично цветни коне, прасета, гларуси, дори крокодили. Един малък апокалипсис, който ние, хората, сами си създаваме.

Вълнуват ме апокалиптични сюжети със силни контрастни цветове, провокиращи чувство за напрежение у зрителя и сякаш създаващи друга реалност – казва художничката.

Ето какво пише за изложбата Александър Габровски, който представи Петра Димитрова по време на откриването: Днес боклукът ни обединява като едно колективно несъзнавано - в него се смесват вещите на всички жители на града - всички класи и субкултури, колкото тайно, толкова и публично. Образът на бунището поражда и известна меланхолия с асоциациите си с непотребността и напомнянето за упадъка на човешкото и неговия край - за класическото “memento mori” - “помни, че си смъртен”. В днешния ни свят то е като че ли подменено от друга криворазбрана сентенция, а именно “живей за мига”, без оглед на бъдещето, което е в ръцете на настоящето

Творбите на Петра Димитрова задават остри въпроси и търсят реакция, защото, по думите й – изкуството не е само за забавление или украса.

Може да разгледате експозицията до 27 юли. 

В последната самостоятелна изложба силно присъствие имат животните. Художничката споделя, че всяко животно носи различно послание в творбите. И ако в една от картините гларусът олицетворява арогантността и нахалството, то в други вкарва романтична нотка и е неразделен символ на морския град. Но артистката не изменя на стила си, усещането за апокалиптичност, което лъха от картините й, е свързващо звено. В предишни нейни платна машините доминират, но придобиват зооморфни характеристики. Това дали машините ще бъдат приятели на човека или ще бъдат чудовища, зависи единствено от тяхната функция и как биват използвани, споделя Димитровa.

 Върху какво се съсредоточаваш този път?

В тази самостоятелна изложба всъщност може би най-първоначалната идея предхожда тази с машините, тя се зароди през 2019 година, когато завършвах бакалавър в Художествената академия. Дипломната  ми работа беше на тема "Деградация и материализъм". Направих 6 творби, големи платна, които изобразяваха боклуци в хаос в една апокалиптична атмосфера. Тезата ми беше, че боклукът изобразява деградацията на ценностите на обществото и материализма и беше своеобразна моя форма на протест, по-социална тема.

Светлана Вълкова разговаря с Петра Димитрова:


За автора:

Петра Димитрова е родена през 1996 във Варна. От 2015 до 2021 учи живопис в Националната художествена академия в София, бакалавър и магистър. В момента е докторант в специалност „Методика на обучението по изобразително изкуство“. Преди това е завършила НУИ „Добри Христов“ в град Варна.

Награди, участия и изложби: 2023 – Награда на галериите (самостоятелна изложба) от името на Съюз на българските художници от Национална изложба конкурс за живопис и скулптура, Млади български художници; Обща изложба „Млади автори от НХА“ в галерия „Тунела“, Двореца в Балчик; самостоятелна изложба в галерия „Жар птица“, Варна; участие в обща изложба „Пробуждането на града“ на галерия „Ларго“, Варна. 2022 – участие в обща изложба „В Началото IV“ – Млади български художници, СБХ – Шипка 6; участие в биенале „Приятели на морето“, БХГ „Петко Задгорски“, Бургас; участие в общ проект изложба със Симон Пфайфър, „Сектор 4 Маса 33“, галерия Credo Box, Софи; участие в обща изложба на секция „Живопис“ на СБХ „Биографично. Места на преживяното, сенки от миналото, сенки от бъдещето“, СБХ – Шипка 6; самостоятелна изложба „Отражения от пазара“, живопис и монотития, галерия „Сердика“, София. 2021 – участие в обща изложба конкурс на Млади български художници, СБХ – зала „Райко Алексиев“, Софи; Награда за млад автор от „Национална изложба за изобразително изкуство Сливен“; участие във „Водна кула арт резиденция“, издание във Варна; участие в пленер „Млади български художници 2021, Велико Търново“; Награда за млад автор „Национално триенале „Мостове“, гр. Габрово; участие в младежка изложба Go Ahead, Велико Търново. 2020 – участие в изложба „Живопис“ в ГХГ – Пещера. 2019 – Първо място в Националния конкурс за млади автори Expat Global Art; участие в международния младежки фестивал Via Pontica, Балчик – пленер и изложба. 2018 – Изложба живопис, Арт салон на Радио Варна; участие в пленер, Грошвиц, Германия. 2017 – Блиц изложба Points of hesitation, галерия „Гешов“, София. 2016 – участие в пленер „В духа на Майстора“, с. Шишковци. 2015 – дипломна изложба ГХГ „Борис Георгиев“, Варна; участие в обща изложба на галерия underground „Художниците на града“, София.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55