Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На село в Шкорпиловци

Шкорпиловци се намира на 40 километра от морската столица Варна. 
В селото, което е в обхвата на община Долни чифлик, постоянно живеят около 700 души. В активния летен сезон броят им достига хиляда души с живеещите във вилната зона, обяснява кметът Атанас Кателиев.  В селото има 20 къщи за гости, един хотел и ведомствена почивна станция. Туристите са предимно българи и румънци.

Кателиев съобщи, че има два къмпинга. Има случаи на хора, които не искат да плащат такси, затова купуват малки имоти, за да поставят караваните си. Това става с разрешението на общината.

Няма къщи за продажба - най-много една-две стари къщи да има - обясни Кателиев. Парцелите в регулация са два-три. Цената на декар е от 30 хиляди до 70 хиляди евро.

Разработен е проект за пречиствателна станция в селото. През септември започва работа по ВиК-проект. След приключването му ще бъдат асфалтирани последните две улици в селото. Наесен ще бъде ремонтиран покривът на църквата.


От тази пролет жителите и  гостите на Шкорпиловци се радват на новоизградената крайбрежна зона за отдих. Финансирането е за близо 250 хиляди лева по Програмата за морско дело и рибарство.

Новата крайбрежна зона в Шкорпиловци разполага със зона за стрийт фитнес с различни тренажори, успоредка и лост за набиране. Площадката за игри е обзаведена с макси шах, на две места има маси и столове за игра на карти. 

Морският пейзаж може да бъде наблюдаван през специален монокъл. На разположение на почиващите са поставени пейки и велостоянки. Осветлението е решено със соларни лампи. Засадена е нова декоративна растителност. Изградена е нова автоматизирана поливна система на стойност 14 111 лева. Зоната е оградена от пътя с предпазен парапет, в района има и три нови пешеходни пътеки с изкуствени неравности.





Къмпинг Шкорпиловци е разположен върху площ от 6 декара на първа линия зад плажната ивица. Мястото съчетава най-красивата част от източните дялове на Стара планина, покрити с иглолистни и широколистни гори с обширен девствен плаж с фин пясък. Големината на плажната ивица осигурява много незаети пространства, дори и в пика на сезона, обясни Венцислав Стамболски, рецепционист на къмпинга.  Тази година цената за място е 28 лева. Има пералня, интернет, бани, инвалидна тоалетна, хладилници за общо ползване,  детски кът. Цената на ден за семейство с две деца и собствена каравана е 76 лева.






В къмпинга държат на спокойствието на своите гости. Затова не можете да чуете гласовете на хората, с които разговарях там. Но пък  можете да видите усмивките на семейство Костадинови от София, които срещнах по пътя от къмпинга за плажа. Обясниха ми, че досега са посещавали плажовете на Гърция, след като са открили красотата на природата в Шкорпиловци, всяка година прекарват ваканцията си в къмпинга. Плажът им е едва на 200 метра.





Местните обясняват, че пътят до бунгала Дъбрава не е добър. Имам късмет и срещам почти всичките им обитатели на плажа. Един от тях е Кристиян Георгиев, който участва в подготовката на нетрадиционна водна пързалка.

Справка в сайта на бунгалата показва, че първият свободен уикенд е последният на месец август. 

Бунгалата са заети предимно от ученици. Ръководителят на настоящата група лагерници е Михаила Петрова. Тя обясни, че лагеруват в Шкорпиловци вече 10 години:

"Истината е, че по нашето Черноморие има много малко места, които са подходящи за деца. Има пространство, има сянка, бунгалата са в гората, а плажът ни е на 5 минути. На децата не са нужни петзвездни хотели."

Не харесват комерсиалните атракции. Организират си ги сами - с 10 метра найлон от железарията, сами си правят  улея, носят вода с легените от бунгалата, децата се пускат с тениски и се забавляват безкрайно.




Возолазът Иван Неделчев обещава запомнящи се преживявания на туристите, избрали Шкорпиловци за своята лятна ваканция. Той работи в центъра от 11 години.

Водолазният център  се намира на плаж юг. Базата за гмуркане е на 10 метра от брега на морето. Имам късмет тъй като срещам човек, за когото преживяването се случва за първи път.

Центърът осигурява първо водолазно преживяване за абсолютно начинаещи. Не се изискват умения за плуване.
Гмуркането е на дълбочина от 2 до 4 метра пред Водолазния център. Подводната разходка и разглеждането  на подводния риф продължава около 30 минути.

Под водата могат да се видят много видове риби, ракообразни, морски игли, морски кончета и рапани. 

Правят се подводни снимки и видеоклип.




Водолазният център предлага и гмуркане с лодка за сертифицирани водолази в района на Кара Борун (Черни Нос) между Шкорпиловци и Кара Дере.
При първото гмуркане се достига до 16 метра дълбочина и се разглежа рифа на Кара Борун.
Второто гмуркане е до 8 метра и се разглеждат останки от потънали кораби и останки от Белогвардейска яхта „Колохида“, потънала през 1920 година.



Незабравими дни и нощи предстоят в Шкорпиловци по време на седмицата на морето в края на юли.
Голямата звезда, която ще гостува в селото, все още се пази в тайна.

Чуйте повече в прикачените звукови файлове.
Снимки: Емилия Николова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58