Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа.
Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове?
Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш повече пари; вместо десет костюма, в гардероба си да подредиш петдесет; вместо двайсет чифта обувки – осемдесет; вместо една вила, да имаш по една на морския бряг, на океана, в планината...
Да знаем, че се прибираме у дома, където ще можем да похапнем любимо ястие и да допълни към него чаша хубаво вино, това определено оправя настроението в края на деня. Особено, ако междувременно планираме приятна почивка на плажа. Така че, да сме добре материално, това е подходяща основа, върху която лесно се гради щастие.
Вярно - има и друго. При положение, че всичко е постигнато, човек започва да изисква от съдбата и от себе си още бонуси. Дори често размива границата между бонуси и щуротии. През 90-тте години на централната алея в престижен наш курорт често срещахме двойка, гордо разхождаща кокер шпаньола си. Какво отличаваше сладурчето от другите домашни любимци? Златният ланец на шията му. Много широк и тежък. За да няма колебания по отношение на скъпоценния метал, на каишката висеше сертификат.
Предполагам, че собствениците бяха изчерпали списъка за купуване на неща, които ги правят по-щастливи и отмятаха допълнителен списък - за престиж, или за каквото там смятаха, че е ценно за тях. С две думи бяха стигнали до етап, в който от имотното им състояние се възползваше кучето. Защото колкото повече притежаваме от нещо, толкова по-малко радост ни носи то. Първият ден на плажа или на почивка в планината е прекрасен, на петия вече сме свикнали, на седмия сме отегчени, а на десетия твърде вероятно е вместо радост, да изпитваме неистово желание да стегнем куфарите и да бягаме в обратна посока. Икономистите наричат този ефект "закон за намаляващата пределна полезност" и той обяснява факта, че някои държави и хора стават все по-богати, но това не ги прави по-щастливи.
Допълваме, че хората са склонни да се адаптират към нарастващото богатство. И това е феноменът, наречен „хедонистична бягаща пътека“, което ще рече, че непрекъснато вдигаме летвата за онова, което искаме или мислим, че ни е необходимо, за да бъдем щастливи. Амбициите увеличават скоростта на бягащата пътека, защото отново и отново ни карат да изпитваме неудовлетворение от постиженията си.
И в този задъхан и амбициозен свят, бяхме станали свидетели на чудна гледка: на една полянка до изключително оживена пътна детелина в Мадрид, се беше разположил катун. Разпънати палатки, силна музика, смях и веселба, бягащи деца, свободно пасящи коне. Един шарен, безгрижен, шумен и весел свят. Контрапункт на другия – големия, изнервен, претоварен и преуморен свят на намаляваща пределна полезност и бягащи хедонистични пътеки.
Беше сюрреалистично. Два взаимноизключващи се варианта на житейски избори. Два полярни свята, случайно и за кратко попаднали на едно място. И всеки от техните представители търси щастие. Вероятно мнозина го намират.
Всъщност животът обича да устройва шеги, да създава уникални миксове от култури и картини, да показва, че няма рамки, че светове, които изглеждат нелепо един до друг понякога откриват радост в еднакви неща.
Ако лятото е сред тях, да го живеем жадно и с вдъхновение.
През лятото хората изглеждат много по-щастливи.
Никола Цолов, топ състезателят ни във Формула 3 днес и утре е във Варна. Той днес тренира на картинг пистата, а утре ще участва в състезание с други варненци.
Човек като излезе този следобед във Варна спокойно може да се обърка кой сезон сме, докато не видиш жълтите листа. Слънцето грее, хора се спускат по централното ларго посока плажа, а около тях музиканти, народни танци, фестивали. Не късна есен, а пролет е сякаш навън. Не са малко и хората, които събират слънчеви лъчи на плажната ивица в..
Мащабна кампания за информиране на българите относно превенцията на насилието се провежда във Варна и в цялата страна. Организатори са осемте клуба на „Зонта“ у нас. Това съобщи за Радио Варна президентът на клуба във Варна Анна Христова. Кампанията включва поставяне на стикери и макети с QR кодове на обществени места , с..
Знаете ли как с магнезиев прах можете да изперете и да дезинфекцирате своите дрехи? А знаете ли как изхвърлените дрехи водят до замърсяване на околната среда? Знаете ли как може да се рециклира текстил или пък да се направи салфетник от стари дискове? Всички тези въпроси намират отговор в рамките на ЕкоФест Варна, който се провежда днес на..
Сдружение „Будни граждани“ и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Добрич ще проведат днес събитие в памет на убития тази година в градския парк Живко Борисов. Събитието има за цел да обедини усилието на местните институции в осигуряването на безопасна среда за живеене в областния център. На..
Военен ритуал по случай църковния празник Архангелова Задушница ще се проведе днес от 11:00 часа на Международното военно гробище Мирча вода, област Констанца Румъния. Събитието се организира за втори път по инициатива на Министерството на отбраната и със съдействието на посолството на Република България в Букурещ. На военния..
С официална церемония пред паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина във Варна беше отбелязан Денят на народните будители. Венци и цветя поднесоха кметът на града Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, областният управител проф. Андрияна Андреева, представители на официални институции, много..