Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - най-засегнатата от пожари в ЕС тази година с над 380 хил. изгорели декари

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

Над 90% от пожарите у нас се дължат на човешки действия - неволни или от небрежност

Снимка: Европейската комисия

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари над 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за цялата 2023 г.
В последните седмици, всеки ден в страната от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят средно по около 250 огнища.
Борбата с пожарите е като война. Това коментира за Радио Варна Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF България, най-голямата природозащитна организация в света. 
Според доклади на Агенцията по горите и на Стратегията за борба с бедствията над 90% от пожарите у нас са причинени от човешки действия. Много са неволни, заради - например, селскостопански машини или от стълбове високо напрежение на електроразпределителната мрежа. Има обаче и голямо количество, които се дължат на небрежност - палене на огън, изхвърляне на фасове и др., каза Вълчев.
По думите му все още на много места в страната се палят стърнища и пасища, въпреки че е незаконно и абсолютно недопустимо.
С всяка следваща година пожарната опасност у нас нараства. Освен, че е много по-опасно и пожароопасният сезон все по-дълъг, но и пожарите като площ с рискове за хора, техника или сгради е по-голям. 
Много бързо се променя климата у нас, категоричен е Костадин Вълчев.
Данните вече сочат, че в по-южните части на България, особено край реките Струма и Места, климатът вече е средиземноморски. Така и пожарите стават значително по-опасни, подобно на Средиземноморските държави - Гърция, Франция, Испания, Португалия и др.
Миналата година - разказва Вълчев, в Гърция в граничещата с България област Еврос огромен пожар причини смъртта на 20 души и изпепели 980 хил. дка.
За последните двайсетина години у нас, три пъти е скочил промилът на изгорелите площи, най-вече гори. От 3‰ като процент от територията на страната, вече са 9‰. Средногодишно у нас изгарят между 50 и 100 хил. дка гори, а тази година вече сме над 300 хил. дка, както сочат европейските сателитни данни. 
Според европейската статистика, между 2006 и 2020 г. две страни са със значим ръст на пожарите - България и Кипър. Но, ако в Кипър от 5 август т.г. има значително повишение на санкциите - между 10 и 12 г. затвор и глоба от 50 до 100 хил. евро за причиняване на пожар, у нас глобите са едва 1000 лв. Не съм чувал да има осъден за причиняване на пожар, коментира експертът на WWF.
 За възстановяването на една гора са нужни, в най-добрият случай десетилетия, а реално изгаря за години.

Целият разговор с Костадин Вълчев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30