Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - най-засегнатата от пожари в ЕС тази година с над 380 хил. изгорели декари

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

Над 90% от пожарите у нас се дължат на човешки действия - неволни или от небрежност

Снимка: Европейската комисия

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари над 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за цялата 2023 г.
В последните седмици, всеки ден в страната от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят средно по около 250 огнища.
Борбата с пожарите е като война. Това коментира за Радио Варна Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF България, най-голямата природозащитна организация в света. 
Според доклади на Агенцията по горите и на Стратегията за борба с бедствията над 90% от пожарите у нас са причинени от човешки действия. Много са неволни, заради - например, селскостопански машини или от стълбове високо напрежение на електроразпределителната мрежа. Има обаче и голямо количество, които се дължат на небрежност - палене на огън, изхвърляне на фасове и др., каза Вълчев.
По думите му все още на много места в страната се палят стърнища и пасища, въпреки че е незаконно и абсолютно недопустимо.
С всяка следваща година пожарната опасност у нас нараства. Освен, че е много по-опасно и пожароопасният сезон все по-дълъг, но и пожарите като площ с рискове за хора, техника или сгради е по-голям. 
Много бързо се променя климата у нас, категоричен е Костадин Вълчев.
Данните вече сочат, че в по-южните части на България, особено край реките Струма и Места, климатът вече е средиземноморски. Така и пожарите стават значително по-опасни, подобно на Средиземноморските държави - Гърция, Франция, Испания, Португалия и др.
Миналата година - разказва Вълчев, в Гърция в граничещата с България област Еврос огромен пожар причини смъртта на 20 души и изпепели 980 хил. дка.
За последните двайсетина години у нас, три пъти е скочил промилът на изгорелите площи, най-вече гори. От 3‰ като процент от територията на страната, вече са 9‰. Средногодишно у нас изгарят между 50 и 100 хил. дка гори, а тази година вече сме над 300 хил. дка, както сочат европейските сателитни данни. 
Според европейската статистика, между 2006 и 2020 г. две страни са със значим ръст на пожарите - България и Кипър. Но, ако в Кипър от 5 август т.г. има значително повишение на санкциите - между 10 и 12 г. затвор и глоба от 50 до 100 хил. евро за причиняване на пожар, у нас глобите са едва 1000 лв. Не съм чувал да има осъден за причиняване на пожар, коментира експертът на WWF.
 За възстановяването на една гора са нужни, в най-добрият случай десетилетия, а реално изгаря за години.

Целият разговор с Костадин Вълчев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20

Барфоломей (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА): Ние показваме утопиите с нашата музика

Интервю с Барфоломей и Монах Борута (ПАТРИАРХЬ, екс-БАТЮШКА) След като разделиха БАТЮШКА на две и продължиха в паралелни посоки, музикантите на страната на Барфоломей се преименуваха на ПАТРИАРХЬ. През миналата година, дойдоха у нас и представиха първия си албум под това име „Господи“. Само четири месеца по-късно, през януари ПАТРИАРХЬ издадоха..

публикувано на 28.03.25 в 08:10

Михаела Аройо: Контекстът е в основата на добрата фотография

Името на Михаела Аройо нашумя през 2024 г., когато представи проекта "Сънувам на български", изследващ идентичността на българската диаспора в Бесарабия с акцент върху историята на региона. В продължение на 5 години в рамките на 16 пътувания варненската фотографка посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население,..

публикувано на 27.03.25 в 08:00