Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - най-засегнатата от пожари в ЕС тази година с над 380 хил. изгорели декари

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

Над 90% от пожарите у нас се дължат на човешки действия - неволни или от небрежност

Снимка: Европейската комисия

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари над 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за цялата 2023 г.
В последните седмици, всеки ден в страната от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят средно по около 250 огнища.
Борбата с пожарите е като война. Това коментира за Радио Варна Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF България, най-голямата природозащитна организация в света. 
Според доклади на Агенцията по горите и на Стратегията за борба с бедствията над 90% от пожарите у нас са причинени от човешки действия. Много са неволни, заради - например, селскостопански машини или от стълбове високо напрежение на електроразпределителната мрежа. Има обаче и голямо количество, които се дължат на небрежност - палене на огън, изхвърляне на фасове и др., каза Вълчев.
По думите му все още на много места в страната се палят стърнища и пасища, въпреки че е незаконно и абсолютно недопустимо.
С всяка следваща година пожарната опасност у нас нараства. Освен, че е много по-опасно и пожароопасният сезон все по-дълъг, но и пожарите като площ с рискове за хора, техника или сгради е по-голям. 
Много бързо се променя климата у нас, категоричен е Костадин Вълчев.
Данните вече сочат, че в по-южните части на България, особено край реките Струма и Места, климатът вече е средиземноморски. Така и пожарите стават значително по-опасни, подобно на Средиземноморските държави - Гърция, Франция, Испания, Португалия и др.
Миналата година - разказва Вълчев, в Гърция в граничещата с България област Еврос огромен пожар причини смъртта на 20 души и изпепели 980 хил. дка.
За последните двайсетина години у нас, три пъти е скочил промилът на изгорелите площи, най-вече гори. От 3‰ като процент от територията на страната, вече са 9‰. Средногодишно у нас изгарят между 50 и 100 хил. дка гори, а тази година вече сме над 300 хил. дка, както сочат европейските сателитни данни. 
Според европейската статистика, между 2006 и 2020 г. две страни са със значим ръст на пожарите - България и Кипър. Но, ако в Кипър от 5 август т.г. има значително повишение на санкциите - между 10 и 12 г. затвор и глоба от 50 до 100 хил. евро за причиняване на пожар, у нас глобите са едва 1000 лв. Не съм чувал да има осъден за причиняване на пожар, коментира експертът на WWF.
 За възстановяването на една гора са нужни, в най-добрият случай десетилетия, а реално изгаря за години.

Целият разговор с Костадин Вълчев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явор Колев: За ветроходството вероятно има написани повече книги, отколкото за шахмата

Регионалната съдийска колегия по ветроходство във Варна има нов председател. В следващите две години на поста ще бъде Явор Колев, едно от популярните и утвърдени имена у нас като състезател, треньор, организатор и съдия.  "К расотата на ветроходството е, че никога не успяваш да го изучиш. Няма момент, в който да кажеш: "Вече не ми е интересно,..

публикувано на 25.02.25 в 08:00

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00