Точно преди пет години гостувахме на жителите на авренското село Садово. Сега отново отидохме при тях, защото животът за всички се промени през последните пет години, включително и за тях.
Днес в селото от 280 са останали 180 души – християни и мюсюлмани. Религиите не ги разделят, защото местните са избрали да живеят в мир и разбирателство. Населението е намаляло, но пък няма нито една къща за продан, защото всичко е изкупено, разказа кметицата Севдалина Димитрова. До скоро е работела детската градина, но от тази година и тя е затворена и така в селото работещи остават църква, читалище, кметство, пощенски клон, пенсионерски клуб и един магазин. Дори и празника на селото празнуват по домовете си, но пък с общи усилия и доброволен труд са си направили кът за отдих на открито в парковото пространство до сградата на кметството. И барбекю са сложили, за да празнуват подобаващо празниците, които ги събират. Иначе имат добър обхват на телефоните и стабилен интернет. Имат редовен межудселищен транспорт, макар, че пътищата не са ремонтирани от години, но скоро и това се очаква. А най-големият им проблем беше режимът на водата през лятото. Малко срещи имах в селото, но са достатъчни, за да разберете как живеят хората там и с какво се занимават.
Близо 50 години жителите на авренското село Садово имат режим на водата всяко лято. Селото е разположено на баири, или както казва кметицата Севдалина Димитрова – е разпиляно. Тези, които живеят в ниското имат вода, но живеещите по високото - не. Затова се въвежда режим, за да стига водата до всички. И така половин век хората чакат местна и държавна власт да решат проблема с водоподаването. Точно преди три седмици ги застига добрата новина, че проблемът е решен и режим вече няма да има.
Старото име на Садово е Сулуджа-али, което означава – високо водно място. Днес трудно може да повярвя човек, че мястото е водно, защото с годините районът се засушава, а това лято е направо изпепелен от силното слънце. Но истината е че вода в авренския край има, само трябва да бъде направено така, че да достига до хората. За проблемите и хубавите неща разказа кметицата Севдалина Димитрова.
Читалището в село Садово е основано през 1925 година и носи името на Христо Ботев. Кметство и читалище са в една сграда, която е в добро състояние, ремонтирана през годините и с много добър книжен фонд. Секретар на читалището от 15 години е Емине Хюсеинова. Не се делят жителите на Садово. Задружно са направили и градински кът, непосредствено до кметството, където се събират под дебелата сянка на дърветата. Имат и автентичен кът, в който са запазили някои от керамичните съдове, които местните занаятчии са произвеждали преди много години. Днес от занаята са останали само съдовете, а в селото вече никой не владее грънчарството. Миналото е събрано в една стаичка. В нея са изложени предмети, които са били основно препитание и част от всекидневието на бабите и дядовците ни – предмети, които голяма част от сегашното младо поколение не разпознава и не знае как се казват.
Село Садово не е от онези села, в които хората се събират до магазина, говорят си, пият кафе или бира. Трудно можеш да видиш хора през деня, дори и кола рядко минава от там. Срещнах двама от работниците към кметството, които обяснимо са там през работната седмица. Фанка и Пламен.
И след тази хубава среща със Здравка Николова си тръгвам от Садово с пълно сърце и усмивка за добрите думи, които ми каза. И с няколко праскови, които ми подари – много вкусни и сладки. Сигурно дълго ще помня думите, които ми каза: „На село, ако не гледаш животни или не се занимаваш със земеделие, какво друго можеш да правиш? Нищо. На село трябва много да се работи. На село не може да живее калпав човек.“
Как липсата на предварителна продажба на билети от касите на Автогара-Варна създава неудобство за пътуващите, особено за тези, които правят прекачване и Варна за тях е междинна спирка. Разказ от първо лице в 8.10 часа. За неработещите информационни табла по спирките – коментар от управителя на ОП „ТАСРУД“ - Георги Киряков, в 8.40 часа...
„Една от най-големите тайни на успеха е да обядваш тогава, когато другите хора закусват“, гласи мъдрост с автор неизвестен. Известни са ползите от ранното ставане, но най-хубавото е, че можете да започнете деня с Радио Варна. Екипът тази сутрин е в състав Иван Барбов и звукорежисьорът Петър Венков, а Емилия Николова ще ни държи в течение с..
На 11 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES). TIDEMACHINE и дебюта "What Remains" – разговор с Пенко Скумов (SOUNDPROPHET). В "Мазето на Вакашински" – експертът по екстремен метъл Албена Цолова – Бета, Борис Павлов (EMBRACE BY DARK) и Ясен Вакашински представят концертите..
Днес бе дадено началото на 51-вото Народно събрание.Първото заседание се проведе на фона на политически и граждански протести, както и на демонстрации пред сградата на парламента. Какво е мнението на варненци за новите народни представители и какви са очакванията им за работата на депутатите?; 16 са депутатите от Трети изборен район - Варненски,..
Два дни без вода изкараха живеещите в района на ж.к."Възраждане"1 и ж.к."Възраждане" 4. ВиК-Варна на два пъти удължава срока за отстраняване на аварията, последно ремонтът трябваше да приключи 4 часа тази сутрин . Репортаж в 7.40 часа. Първият сняг падна в Стара планина и на връх Шипка. Макари само сантиметър снегът ни припомни, че..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ - съвместна изложба на фотографите Олександър Барон и Румен Сарандев „Храбрият оловен войник“ – премиера във варненския Куклен театър Актрисата Радина Боршош влезе в ролята на Ирина в „Тютюн“ на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Художникът Веселин Димов преобрази три билборда във..