42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ представя разнообразна селекция от филми, дискусии, книги и
инициативи за млади творци
42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито. Основен организатор на събитието е ИА Национален филмов център, съвместно с Министерството на културата, НДК – клон Варна, Фонд „Култура“ към община Варна и в партньорство с Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция.
Фестивалът ще включва 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и 5 сериала в конкурсната програма, както и множество извънконкурсни филми и специални събития. За първи път тази година ще бъде присъдена специална „Награда на Филмаутор за млади автори до 35 години“. Наградата има за цел да отличи и насърчи младите автори, както и да подчертае нуждата от градивна колаборация в създаването на аудиовизуални произведения. Филмаутор вярва, че поощряването на млади творци ще им даде шанс за още по-смели и креативни крачки във филмовото поприще и ще фокусира вниманието им към текущи въпроси относно авторските права. Отличеният филм ще бъде избран от членовете на Управителния съвет на Филмаутор, а наградата ще бъде връчена от председателя на УС на сдружението – Станислав Тодоров-Роги.
Традиционно и тази година фестивалът организира поредица от дискусии, със следните теми: ИЗТОЧНОЕВРОПЕЙСКОТО КИНО НА ГОЛЕМИТЕ ФЕСТИВАЛИ
Дискусия с модератор проф. Божидар Манов; АНТИФАШИЗМЪТ В КИНОТО. ПОЛША И БЪЛГАРИЯ – Дискусия с проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев и ЛОКАЛНИ ТАЛАНТИ НА СВЕТОВНИЯ ПАЗАР: ПЪТЕВОДИТЕЛ –с участието на Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер.
Фестивалът ще бъде домакин и на представянето на няколко книги, свързани с киното. На 22-ри, от 18 часа, в Социалната чайна ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 24-ти, от 18 часа, в Bookstore ще бъдат представени две книги от Иван Черкелов: „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ - съставител Геновева Димитрова и „Иван Черкелов. Сценарии“ – съставител Ирина Черкелова. На 25-ти, в 16.30 ще бъдат представени две книги на Людмил Тодоров във фоайето на ФКЦ - „Посланичката“ – новели и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“ – сценарии.
Нов формат прожекции - Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще се проведе в алтернативни пространства извън ФКЦ (Bookstore и ReBonkers). Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. Инициативата включва култови филми като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“, а „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар на живо от някои от авторите на филма.
Съпътстващите събития включват и издание на форума „Кино за ученици“ на ARTE URBANA COLLECTIF. В рамките на този формат ще предложим серия от специализирани прожекции за учащи. Филмите ще бъдат последвани от образователни дискусии, които провокират осмислянето им не само като произведения на изкуството, но и част от обществените процеси в България. Зрителите ще получат и ценни знания за различните аспекти на киноизкуството.
И накрая, във фестивала влиза и издание на „Предизвикателството“ - формат, който ангажира млади и амбициозни творци, като им предоставя платформа за изява и съревнование. Участниците ще бъдат предизвикани да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от утвърдени професионалисти – Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент), а победителите ще получат ценни награди и възможността да представят своите творби на престижни кинофестивали.
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..