На 1 октомври отбелязваме Международния ден на кафето - любимата напитка на милиарди хора по света, особено рано сутрин.
Денят се отбелязва от 2015 година с решение на Международната организация на кафето, прието на среща на организацията в Лондон, Великобритания, а целта е да бъдат подкрепени производителите на кафе. Денят се използва и за популяризиране на движението "Справедлива търговия" (fair trade) и на осведомеността за тежкото положение на производителите на кафе.
Ето и някои любопитни факти за кафето:
Кафето е втората най-търгувана стока на земята. Изпреварва го само суровият петрол (нерафиниран нефт).
Копи Лувак, най-скъпото кафе на света, се прави от изпражненията на едно зверче, наречено азиатска палмова цивета, което консумира зърната. Необичайният метод на добиване е причина и за необичайно високата му цена, достигаща до $1200 за килограм.
70% от световното население консумира Арабика, докато останалата част предпочита Робуста.
Първоначално кафето било ядено. Африкански племена смесвали кафените черешки с мазнина и оформяли „енергийни топчета“.
Легендата гласи, че етиопски пастири първи забелязали ободряващия ефект на кофеина, след като техните кози започнали да „танцуват“ след като яли кафените плодове. След това местен монах решил да свари зърната и така създал напитка, която го държала буден през нощта.
Научно доказано е, че млякото в кафето отслабва ефекта на кофеина.
Думата „кафе“ идва от арабски и означава „вино от зърното“.
Светът консумира близо 2.25 милиарда чаши кафе всеки ден.
Всяка година в руините на някогашния Марцианопол, който в годините на най-големият си разцвет, е бил сред най-впечатляващите градове на Древен Рим, се намират монети, фрагменти от керамика, части от амфори, посуда и др. Римският град, припомнят историците, е бил толкова важен административен център, че е един от само осемте града в..
През нощта ще е предимно ясно, а утре слънчево и още по-горещо. Следобед ще се развива купеста облачност и към вечерта във вътрешността на Североизточна България не са изключени изолирани краткотрайни превалявания. Ще духа слаб, през деня умерен вятър от юг-югоизток, по Черноморието от източна четвърт. Преобладаващи минимални температури..
Вярата посочва всички наши недостатъци и ни насочва към смирението, каза отец Емануил по време на неделната си проповед в добричкия храм “Света Троица”. Той прочете част от Евангелието на Матей. Свещеникът разказа за думите на стотника, който се обърнал към Христос с молба да изцели неговия слуга: “Господи, аз не съм достоен да влезеш под..
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..