Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Затънали в подробности


Веднъж, много отдавна, в Париж вървяхме към Айфеловата кула и толкова бяхме унесени в нещо друго, че внезапно я изгубихме от поглед.

Представяте ли си?

Това е кула, не случайно изтърван кламер. Шокът трая само миг, докато погледнахме нагоре и установихме, че сме почти в подножието й.

Защо го казвам?

Напоследък много събития и коментарите след тях ми напомнят тази ситуация. Фокусирани в детайлите, пропускаме да видим голямата картина.

Така беше с демонстративния мач между двамата великани на корта - Григор Димитров и Новак Джокович. Почетохме невероятния празник, който те създадоха и каузата, която ги събра, но много беше интересно да завием по посока на една песен и да се дърлим за нея. Чалга ли е, не е ли?

Така е със сюжетите около предстоящите избори.

Същото се случи и с юбилейния концерт на Андреа Бочели.

Блатото на подробностите все по-често зачерква същността на нещата, а в много случаи изцяло ни отнема техния чар.

В моя свят има красота, музика, приемане и подкрепа. Не казвам, че това е правилно, но е приятно за самия човек и в крайна сметка - безобидно и ненапрягащо за околните. И определено ми изглежда по-приемлив вариант за обитаване на по-големия, пъстър, многохарактерен, широк свят наоколо.

В един съвършен свят Бочели идва у нас и на препълнения стадион публиката пее с него от цялото си сърце. Въпреки студения дъжд преди началото.

Това се случи и в реалния свят, но в него критично настроените мозъци се скъсаха да бълват епитети, които да омаловажат събитието и да обидят талантливия певец и публиката му. В един съвършен свят биха оценили невероятните дуети /без значение от жанра/, прекрасната музика, перфектната флейта и тайминга, в който очакването на това тържество за душата се съчетава с пълната ярка дъга над стадиона.

Но това би било в един съвършен свят. В нашия на критиците на Бочели им било много чалга и малко опера. Странно. На мен през годините ми беше еднакво забележително да слушам на живо Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Гена Димитрова, Сара Брайтман, Андреа Бочели. Защото съм имала това удоволствие и всеки един от тях беше празник и остави изпълващ сърцето спомен, от онези - към които поглеждаме с усмивка в дългите зимни вечери пред камината... На чаша вино с близки хора, със стари приятели или просто насаме със себе си, с мислите и с музиката на душата си.

И в един съвършен свят лошите думи на хора с някакви неразположения просто не биват изричани. По тази причина и не помрачават деня и отражението на събитията.

Спирам дотук, където всеки е свободен да си представи колко по-леко, ненапрягащо и приятно се живее в подобен свят.

Зная, че съвършенство е невъзможно, но не бива и толкова избиване на комплекси и концентрация единствено върху детайлите. Това пречи да видим цялата картина. Отразява се върху динамиката на отношенията, върху енергията, която обменяме на обществено ниво. И никак не ни помага.

А колко малко е нужно, за да обитаваме по-добър свят...

Само няколко стъпки, изцяло променящи ъгъла, от който някои хора виждат нещата. Лесна работа.

И кой знае... Вероятно сянката се скрива и светлина огрява наоколо.


По публикацията работи: Веселина Божинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00