Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече време навън, спорт и високи нива на витамин D срещу късогледство при децата

Доц. Митова: И в България нараства късогледството при децата

В глобален аспект миопията се превръща в епидемия

3
Доц.д-р Даниела Митова
Снимка: Радио Варна, Мариела Димитрова

Зрението на децата постоянно се влошава, като всяко трето дете вече е късогледо или не може да вижда ясно нещата надалеч. Това посочва глобален анализ на изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. В проучването, публикувано в British Journal of Ophthalmology, са разгледани изследвания, обхванали повече от пет милиона деца и тийнейджъри от 50 държави на шестте континента. Анализът на числата показа, че късогледството се е утроило между 1990 и 2023 г. и е достигнало 36 %. В България също има нарастване на  късогледството (миопия) при децата. Небходимо е дозиране на времето пред екран, съобразно възрастта на детето, но има и медицински начини за превенция - очила с периферен дефокус, меки контактни лещи за контрол на късогледството и терапия с атропинови капки в  голямо разреждане за много дълъг период от време. Това коментира за Радио Варна офталмологът доц. д-р Даниела Митова.


В глобален аспект късогледството се превръща в епидемия. Счита се, че в момента към 40% от световното население страда от миопия, като се очаква този процент да нарасне на 50 до 2030 г. , за азиатските страни той стига до 80%. Смята се, че късогледството е адаптивен фактор, тоест то ни помага в съвременния начин на живот, при който се налага повече да гледаме на близка дистанция и да работим повече с устройства.

В България и конкретно във вашата практика забелязвате ли увеличаване броя на случаите при децата?

Определено има нарастване на миопията при децата.

В коя възрастова група са най-много?

Обикновено повече са в гимназиална възраст, но това е логично да е така, защото тези деца, които имат късогледство от ранна възраст, преди 7 години и дори до 10 години, имат предразположение да развият високостепенно късогледство (над шест диоптъра), което е свързано с усложнения. Колкото по-рано се появи късогледството, толкова повече пораства то и по-злокачествено протича.

В търсене на причините изследователите казват, че Covid е допринесъл за увеличаване на отрицателното въздействие върху зрението, заради престоя на децата повече време пред екраните и по-малко време на открито. Сега, обаче ситуацията дали е много по-различна?

Мисля че, проблемът с Covid малко се преекспонира, но така или иначе съвременният начин на живот в свързан с много работа пред компютър, работа с дигитални устройства. Това е нещо от което съвременният човек няма как да избяга. Но, тъй като тези неща доказано потенцират късогледство, са им методите за превенция. Една препоръка е децата до две години да не ползват електронни устройства изобщо, деца между две и пет години не повече от един част дневно, а по-големите между пет и дванайсет години не повече от два часа дневно. Това са ограничения, които родителите би трябвало да налагат. Другото е да прекарват повече време навън, да спортуват, да се изследват нивата на витамин D и ако са ниски да се дава допълнително витамин D, за да може да се забави развитието на късогледство, да се стимулира имунитета на децата и те да се развиват хармонично.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00