Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите.
По думите му за избора на председател на парламента партиите могат да се разберат, ако някоя от тях отстъпи. Той подчерта обаче, че не е задължително мнозинството около определен кандидат да означава управляващо мнозинство и формулата да създаде правителство.
Според него все още има време, в което да се развие комуникацията между партиите, но по-скоро е песимистично настроен и очаква сценария - поредни избори.
Славев коментира, че изборите и невъзможността да се създаде стабилно правителство поставят под риск финансовата стабилност на държавата, но вреден е и популизмът.
През последните три години и половина се приемат предизборни бюджети с популистко наддаване от партиите, което е рисково. Едно правителство, което дори и с кратък хоризонт от една година, ще е много по-внимателно какви финансови рамки приема, направи сравнение е той.
Политологът коментира и темата с образуваното дело от Конституционния съд за оспорване на резултатите от изборите. Той посочи, че случите на касиране на парламентарни избори не са много. По-голяма практика имат административните съдилища, в които се оспорват резултати от местния вот. В този случай КС ще направи огледална процедура, обясни още той.
Половината от секциите трябва да бъдат проверени, което дори включва и наново броене на бюлетините, каза още Славев.
Славев е скептичен, че ще бъдат намерени много разминавания при пълно касиране. Очакванията му са, че грешки могат да бъдат открити при частично касиране.
Ниската избирателна активност помага контролираният вот с малко гласове не само да подобри резултата на партията, но и да и осигури място в парламента, смята той.
Славев изказа предположението си, че в тази ситуация по-бързо ще влезем в кампания за нови избори, отколкото да дочакаме КС да се произнесе.
Експертът е на мнение, че всички институции трябва да направят анализ на последните избори. Според него е важно партии, граждански организации, чрез дискусия, да изведат важните промени в Изборния кодекс, които да гарантират правата на избирателите и да пресекат купения вот.
По-високата избирателна активност е знак за повишено желание на хората да се случи нещо в управлението, каза експертът.
По повод на отложеното гласуване на избор на председател на НС за сряда, той припомни, че народните представители са там, защото са избрани от народа и в тази връзка се пошегува, че няма друга професия, в която казваш "утре мисля да не дойда, ще помисля и ще дойда вдругиден". Разбирам, че в политиката има различни времеви рамки, но те трябва да проявяват повече отговорност, категоричен е Славев.
Подробности чуйте от разговора на Валери Великов с Теодор Славев:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..