На 28 ноември радио Брайл ФМ ще отбележи десет години от своето първо предаване. В този важен момент Анелия Велинова, изпълнителен директор на радиото, разказва за амбициите, трудностите и успехите на единствената по рода си социална медия в Европа, която работи с отдаденост за нуждите на хора с увреждания и популяризира българската култура и изкуство.
"Може би това е лудост. Някои така биха го определили.", казва Велинова. Но за екипа на радио Брайл ФМ работата е по-скоро призвание, обединяващо хора с любов към радиото и желание да променят социалната среда в страната.
Радиото е сред малкото, които редовно отразяват културни събития и подкрепят българските творци, запълвайки дефицити в медийната среда. Всеки от членовете на малкия екип има свой артистичен принос, а всекидневието на радиото е изпълнено с предавания и материали, насочени към актуални събития, социална политика и култура. Сред големите предизвикателства пред радио Брайл ФМ е липсата на финансиране. Велинова споделя, че независимо от това, медията е успяла да изгради своята идентичност и връзка със слушателите, като залага на честност и независимост.
"Ние сме бутикова медия и ни слушат много интелигентни хора", казва тя. Радиото има широк обхват, достигащ слушатели не само в България, но и в Европа и Америка, и предава чрез платформи като Facebook и YouTube, където вече са публикувани близо хиляда видеа. Една уникална подробност е, че видеата се обработват от човек, който е напълно незрящ.
Събитието на 28 ноември ще включва импровизиран концерт с участието на множество музиканти и приятели на радиото, като акцентът ще бъде върху приятелствата, изградени през годините. Радио Брайл ФМ продължава да подготвя ново поколение от млади журналисти, които да следват мисията на радиото и да продължат идеята му за честна и достъпна медия, отворена за всички.
"Дай Боже, да имат смелостта и по-добри времена да подхванат тази идея" казва Анелия Велинова, вярвайки, че духът и професионализмът на радиото ще пребъдат.
Денят преди Коледните пости /15 ноември/ е последният ден, в който може да се блажи - т.е. да се яде месо, яйца, млечни продукти. Днес са Рождественските Заговезни - последният ден, в който може да се яде месо преди 40-дневния Рождественски пост (коледни пости), от утре, 15 ноември. Преди Рождество Христово вярващите християни постят, за да се..
Студенти от Техническия университет във Варна завоюваха с един златен, три бронзови медала и второ място в Националната студентска олимпиада по компютърна математика. 11-ото издание на форума за проведе във Велико Търново, а домакин на събитието беше факултетът по „Математика и информатика“ на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“...
На 13 ноември е Световният ден на добротата. Той се отбелязва съвместно с Международния ден на слепите хора и това не е случайно. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се. Отбелязването на 13 ноември като Световен ден на добротата е свързано с това, че на..
Във Варна от години се говори за по-добри условия за незрящите, за тактилни пътеки по тротоарите, за „говорещи“ светофари и автобуси, но действителността е доста различна от първоначалните намерения, коментира за Радио Варна Христо Шипанов, председател на Регионалната организация на слепите за Варна и Добрич. В регионалната организация..
Нека заедно помогнем на дете в нужда. Затова призовават организаторите на второто издание на благотворителен концерт в Балчик, който ще се състои на 15 ноември. Инициативата в подкрепа на деца в нужда "Прави добро, предай нататък - следва продължение" започва в 18.30 часа в концертната зала на читалище "Паисий Хилендарски 1870". Участват..
1,80 лева за килограм е средната цена за зелето на Кооперативния пазар според репортерска проверка на Радио Варна от тази сутрин. Някои продавачи правят отстъпка за количество - при закупуване на над 10 кг., цената пада на 1,60 лв. Миналата година зелето кьосе се продаваше на 1,20 за кг., а ръстът на цената му този сезон е осезателен. Необходимите..
От това как се храни едно дете зависи как ще се развива – дали ще има оптимален растеж, дали ще разгърне заложения у него потенциал като умствен капацитет, физически дадености и т.н., коментира проф. д-р Дарина Найденова, специалист по хранене и диететика, която преподава в Медицински университет – Варна и е председател на Националната асоциация..