Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представиха античния храм на Кибела с виртуална реалност

На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик".

Става въпрос за иновативното представяне на Храма на Кибела от Дионисополис, което да връща посетителите към времената, когато е функционирало светилището, определяно от археолозите като "откритието на века".

„Проектът „Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей – Балчик“ възникна като следствие от работата ни с деца и желанието да представим богатството на град Балчик на малките посетители, които предпочитат визуализацията пред разказите. Той е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Развитието на технологиите в последните години постави все по-големи изисквания към съвременните музеи. Усилията на екипа на Исторически музей – Балчик по този проект са насочени към създаване, адаптиране и разпространение на дигитално културно съдържание и дигитални образователни ресурси в подкрепа на различни възможности, които музеят предлага за работа с публики. Използвайки възможностите на новите технологии и всички иновационни методи с технически средства, Исторически музей – Балчик, чрез VR очилата, представя атрактивно храма на Кибела и създава в посетителя едно пълноценно и интересно изживяване. Слагайки очилата, гостите на музея се пренасят пред храма в онези мистични времена на божества. Научават за античната история на Дионисополис и храма, като стават свидетели на ритуали свързани с култа към богинята Кибела“ – разказа директорът на ИМ - Балчик Радостина Енчева.

За съжаление, вече 17-а година най-добре запазеният елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров остава в дупката, където беше открит случайно при изкоп за строеж през 2007. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр.

Кметът Николай Ангелов съобщи, че целта на Община Балчик да премести храма на мястото на Морска гара е стопирана, защото тя е взета от Морска администрация и предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с решение на областния управител. По думите на кмета сградата е опасна, собственикът е държавата, която  не е разгледала желанието на Общината да я придобие. Така все още остава нерешено къде и дали да се измести античното светилище.

Храмът на Кибела е открит през 2007 г. и е част от културното наследство на страната ни. България е единствената страна в света, притежаваща най-голямата група движими културни ценности, свързани с култа към Майката на боговете, откривани досега на едно място. Това са над 200 монети, 35 мраморни епиграфски паметници, над 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан. Всички тези ценности се съхраняват в Исторически музей – Балчик и се радват на голям интерес от български и чуждестранни посетители.

Храмът на Кибела все още не е социализиран и адаптиран като туристически обект поради факта, че се намира в частен имот. Откритият храм е с правоъгълен план, запазен  с размери на стените 8,70 метра на 11,47 метра, като включва стъпала, преддверие и същинска ритуална част.

За следващата година екипът на музея си поставя за цел да разработи и реализира проекти, чрез които да обнови експозиционните си зали чрез новите технологии, които са предизвикателство за нашето време. Образователните ни програми се радват на огромен интерес, затова си поставяме като задача те да бъдат още по-интересни и успешни – увериха от екипа на ИМ - Балчик.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба край Женевското езеро, посветена на оцелели в Холокоста, 28 януари 2024 г.

27 януари - Международният ден в памет на жертвите на Холокоста

27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста.  На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..

публикувано на 27.01.25 в 08:35

АМОРФА на 16!

Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..

публикувано на 25.01.25 в 15:45

Почитаме паметта на Свети Григорий Богослов

Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..

публикувано на 25.01.25 в 10:48

Университетски ботанически градини публикуваха списъка със семена (INDEX SEMINUM) за 2025 г

И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“).  Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..

публикувано на 24.01.25 в 19:46

Формите на домашно насилие разясняват сред подрастващите в Добрич

Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..

публикувано на 24.01.25 в 19:44

Как да си възстановим здравноосигурителните права след пребиваване в чужбина?

Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..

публикувано на 24.01.25 в 15:45

С нова техника ще чистят пътищата във Вълчидолско от сняг

С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..

публикувано на 24.01.25 в 13:20