Корпоративният календар на Община Балчик за 2025, който ще стигне до приятели и учреждения в страната и чужбина, ще бъде кратка версия на излезлия по-рано тази година фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей – Балчик (на български и английски език).
Изданието е съвместно между Община Балчик и Исторически музей – Балчик, като негов съставител и автор на текста е уредникът Венцислав Чаков. Графичен дизайнер е Емил Спасов.
„В 12 месеца от годината са включени различни теми от миналото на Балчик, като сме се постарали да обхванем този 100-годишен период - от Кримската война до 1944 год. – самата война, турските чешми, Освобождението на Балчик, Празника на града 24 май, отбраната на Балчик 1916 година, румънското присъствие е загатнато, архитектурни дадености на Балчик, летището – все емблематични моменти. Особено интересен е разцветът на Балчик в края на 19 и началото на 20 век. Темата заслужава отделен календар – старата архитектура, предприятия. Това е период, когато визуално, с много снимки и много картички започва да се печатат със сюжет Балчик“ – разказа Венцислав Чаков.
Защо Балчик е толкова харесван?
„Защото тук има съчетание между природни дадености, архитектура, дори населението като манталитет е загадъчно, така че има много още неща, които да бъдат показани“ – отговаря Чаков. Планират продължаване на тази поредица със следващи исторически периоди. Допълнителни издания, в които ще бъдат обхванати дори събития, които стават и в момента в Балчик.
„Пожелавам на жителите и гостите на Балчик да имат много здраве, да запазят любовта си към нашия град и интересът да не спада“ – поздрави уредникът за Новата година.
Всеки месец в календара е нотиран с кратък текст, който дава допълнителна информация към снимките, а който желае да се запознае по-подробно с отделните периоди, може да си вземе албума, който е достъпен в Историческия музей на Белия град. Припомняме, че в него, на 76 страници, са показани 116 стари фотографии и картички, илюстриращи развитието на града от Кримската война 1853 - 1856 г. до края на Втората световна война. Използвани са снимки и картички от фондовете на Исторически музей - Балчик, Военноморски музей - Варна, РИМ - Добрич, Колекция Гибсън, частни архиви и колекции. Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Община Балчик.
Следва продължение и то ще бъде интересно.
Планира се издание със стари картички на Балчик и следващата част III на „Ценностите на Балчик“, която ще обхваща периода 1945-1990 година, когато тук също са се случвали много интересни събития. Историческият музей – Балчик се обръща към тези, които разполагат с хубави фотографии, да ги предоставят за заснемане, след което ще им бъдат върнати.
Месец Януари в календара на Община Балчик
Балчик през Кримската война
Чуждестранни военни кореспонденти, дошли да отразяват събитията по време на Кримската война 1853-1856 г., рисуват екзотичния Балчик и неговия залив, изпълнен с кораби от съюзническия френско-английско-турски флот. Така от страниците на най-популярните в света по това време френско списание „Илюстрасион“ и английското „Илюстрейтед Лондон нюз“ светът научава за малкия ни черноморски град. Интересни акварелни творби рисуват и английски морски офицери от базираните тук техни кораби, показващи ни как е изглеждал Балчик преди 170 години.
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..