13 януари - ден за утвърждаване на добрите новогодишни решения.
Шегувам се, но имаме основания по това време на годината да тропнем по масата и да започнем упорито и последователно да изпълняваме новогодишните си решения. Онези, които в полунощ проблясват между последната чаша вино и първата глътка шампанско. После поредицата от празници и имени дни размива решимостта ни в нови трапези, веселби и преяждания. И ето че към средата на януари се отърсваме от захарта и шоколадовите стърготини, животът влиза в правилното платно на правилна скорост и идва денят за утвърждаване на добрите новогодишни решения. Не като всеки друг път, когато решавахме да отидем на фитнес, а вместо това се отбивахме в пицарията; планирахме да се снабдим с тежести за спортуване, а купувахме нови вилици, за да похапваме кюфтета с пържени картофи в по-големи количества и с повече наслада.
Според изследователи на тези ярки новогодишни решения ние всъщност се придържаме към тях само за няколко седмици. Едва половината от нас продължават още шест месеца, а окончателен успех в осъществяване на решенията постигат по-малко от 10 процента.
Така че монолозите в стил: „Здравей, мое бъдещо Аз! Как добре ми се получи! Колко ти си по-елегантно, успешно, ярко, привлекателно, образовано, удовлетворено и по-вдъхновяващо от днешното ми Аз!“… Подобни монолози година след година стават все по-кратки, недостоверни, неискрени и … С две думи: проваляме се няколко пъти и просто преставаме да взимаме тези стратегически решения.
Че какво му е на сегашното ни Аз?
С двайсетина кила по-тежко, с петдесетина идеи по-леко и с нетно състояние минус десет имота от предвидените. Какво толкова?
Между другото, сред подаръците, свързани с важните решения, ярко блести едногодишният абонамент за фитнес. Така или иначе, ако изобщо се престрашим, ползваме картата най-много два-три пъти. Останалото е в полза на фитнес центъра и в ущърб на наивния човек, който все пак си прави труда да ни подарява въпросната карта година след година. И да очаква различен резултат. Какво очаква... И той не знае.
Ако аз бях фитнес клуб с капацитет 100 места, спокойно бих продавала по 500 карти, защото е сигурно, че хората бързо губят интерес и определено не са така постоянни в работата по осъществяване на съдбовните решения да топят килограми, да поддържат форма, да спортуват за здраве или бързо и качествено да намаляват сантиметри от талията си. Стоте места се заемат от постоянни в решенията си хора. Останалите четиристотин са резултат от поредното новогодишно решение, което ще залежава в някое прашасало ъгълче на паметта ни до следващото шампанско в полунощ. И до по-следващото.
Добре, в контекста на 13 януари, след като току-що го обявихме за ден, утвърждаващ добрите новогодишни решения, нека си припомним защо е важно да си поставяме цели и да ги постигаме. Изграждаме навици, постоянство, фокусираме се, придобиваме самочувствие, постигаме щастие.
Разбира се, на първо място трябва да сме наясно колко много искаме да постигнем съответната цел и какво точно сме готови да жертваме заради нея.
Накъде без мотивация? Ако кюфтетата са по-важни от талията, попадаме сред онези четиристотин, които имат карти за фитнеса, но изобщо не им трябва място в залата.
Пътят от мечтата до реализацията й е много кратък – само няколко стъпки: формулираме целта, определяме краен срок, разработваме план за действие и действаме. Лесна работа. А удовлетворението от постигнатото е невероятно.
Така че честито начало по пътя към бъдещото Аз!
Догодина ще споделяме как се получи.
На 12 януари в 11.12 ч. проплака първото бебе, родено в Многопрофилната болница за активно лечение в Балчик, за 2025-а година. Нехир Веселинова Недялкова е с тегло 2150 гр ама и ръст 47 сантиметра. Рожбата е на майката Аяджан Ертоп Исак и бащата Веселин Недялков Янков . Поради ниското тегло новороденото е преведено в болницата в..
На 13 януари, точно преди 100 години, се е родил един от най-обичаните български актьори - незабравимият и неповторим Георги Калоянчев. Калата, както колеги и приятели са го наричали, се превръща във всенароден любимец на публиката с ярките си роли в театъра, киното и телевизията. Родното му място е Бургас и цялата 2025 година в Бургас ще..
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..