Здравейте в началото на Сирната седмица, която в неделя ще завърши с един от важните празници в народния календар на българина! Празник, свързан с оцелялата през годините и съхранена в традициите символика, с прошката и духовното пречистване.
Впрочем в народния календар седмицата, която започва днес, е изпълнена с радост и празнично настроение. Всички се събират и се веселят преди дългите дни на постите. Младите и необвързани хора се люлеят на люлки, пеят и танцуват. Естествено, храната играе главна роля в целия увеселителен процес. Да бъда честна, тази част от празника много ми допада. И след цялото удоволствие от хапването и пийването, в неделя идва кулминацията - прошка и пречистване.
Как би изглеждала съвременната версия?
Човекът, който в наши дни иска прошка вероятно започва така:
„Мили мои, днес е ден за прошка – време да признаем, че всички правим гафове, изпускаме си нервите и казваме неща, за които после съжаляваме. Например: „Не се напрягай! Днес аз ще напазарувам и ще сготвя за вечеря“. И, ах как горчиво съжаляваме за казаното! Веднага искаме да си вземем думите назад.
Прекрасна е тази традиция - да искаме и да даваме прошка. Едно “Извинявай!”… и всичко лошо се нулира! Впрочем, ако беше толкова лесно, щяхме да живеем в благ и приятен свят, без сърдити хора, но какво пречи да опитаме поне веднъж в годината?“.
Нататък главният герой от все сърце моли за прошка и описва евентуални постъпки, довели до трогателната реч. Примерно за случаите, в които изяжда последното парче пица, без дори да пита останалите дали проявяват интерес или грабва последния бонбон от кутията, или жадно допива последните капки вино на компанията. За случаите, когато "вижда" съобщението на приятелката си, но отговоря чак след седмица, все едно междувременно няма достъп до интернет, защото е на космическа мисия.
Обещава, че ще дойде навреме, но пристига след час.
Получава от вас химикалки, запалки, полезни съвети, гениални идеи и нито веднъж не ги връща. Изпраща "Хаха" вместо дълъг и състрадателен отговор на драматичния ви чат.
Подкрепя ви, но с половин уста, защото смята, че всичко, което предлагате и правите е добро, но неговото… неговото е шедьовър.
После главният герой великодушно обявява, че е време и той самият да прости. Прощава на приятелите, които помнят, че им дължи услуга, но отдавна са забравили, че и те му дължат някакви неща. На човека, който грабва последното парче торта на купона, без да го е грижа, че и друг се цели натам. На онези, които прекъсват разговора с думите: "Ще ти звънна след малко" и това "малко" се оказва някакво друго измерение на времето.
И най-вече – прощава на себе си, че вечно започва диета от понеделник. Също тогава слага начало на организиран, ранобуден, стриктно планиран спортен живот. От понеделника, който никога не настъпва между дремки, празнични трапези и сладко правене на нищо.
После всички забравят обидите, прегръщат се – виртуално или на живо, в зависимост от това в коя част на света се намират и започват начисто.
Светът е твърде малък, за да се сърдим дълго за всякакви глупости, а животът – твърде кратък, за да минаваме през него с нацупена физиономия, вместо да се наслаждаваме на всеки миг, всяка среща и всяка радост по пътя.
Добре. Ако всички са си простили или поне им предстои да го направят в неделя, кой ще приготви вечерята, че аз се изморих от много философстване?
Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора. Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..
Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas. Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..
Алисън Атанасов е от Южна Африка. Наполовина е българка. Дори варненка. Баща й е варненец. В момента Алисън Атанасов учи във Великотърновския университет. Рядко се връща в Южна Африка. Но тук е част от организацията на двудневния фестивал „Празник на източноазиатските култури“. Алисън Атанасов е първа година студент във Великотърновския..
Една от инициативите на Българския туристически съюз е „10-те планински първенци“ - 10-те най-високи върхове на 10 известни и големи български планини. Обаче в България има близо четири пъти повече планини. Или по-точно – 39. Голяма част от тях остават извън полезрението на планинарите. По една или друга причина – трудна логистика, липса на облагородена..
Във връзка със заповед на министерство на околната среда и водите и Регионална инспекция във Варна, Община Балчик уведомява всички граждани, че от 1 април до 31 октомври на 2025г. е определен пожароопасен сезон в защитени територии- изключителна държавна собственост, и мерките за осигуряване на пожарна безопасност, като следва да спазват забраната за..
Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – отговори на тези въпроси дава 30-минутният документален филм "Аз, морето – живот в мълчание", който ще бъде излъчен премиерно тази вечер във Варна, в рамките на кино фестивала „София Филм Фест Варна“. Филмът е на еко организацията Грийнпийс и в него участват учени и специалисти от..
Село Поляците се намира в края на Варненска област, в недрата на Стара планина. Посещаваме го на 26 март, в малко мрачно време. Първото ни впечатление е за спретнато село. В делника няма много хора из тихите улички. Чуват се птици, кукуригат петли. Айше чисти и боядисва бордюрите в бяло. По време на Рамазана тече подготовката за..