Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации.
Според Диана Русинова, председател на Управителния съвет на ЕЦТП, проблемът не е в ниските такси, а в това, че не успяваме да ги съберем в пълен обем:
„През последния месец получихме сигнали за всевъзможни манипулации от шофьори и превозвачи, които са намерили начини да подправят или скрият регистрационния си номер, за да не бъдат глобявани. По неофициални данни, които предстои да докажем, през последните три години бюджетът е ощетяван с около 150 милиона лева на година.“
Най-същественият проблем е декларирането на екологичната категория, обяснява Русинова:
„Купувайки си маршрутна карта, имам възможност да платя по-малко като декларирам, че камионът ми е Евро 6, а той всъщност е Евро 1, и т.нар. тол полиция няма как да провери. Причината е, че системата на ИА „Автомобилна администрация“ не е свързана с тол управлението.“
Диана Русинова уточни, че 7% от приходите отиват в тол операторите:
"Всички приходи, събрани от тол таксите, влизат в една обща сметка, след което чрез министерството на финансите и закона за бюджета се разпределят в различни направления, т.е. събраните такси от тол системата може да отидат за нещо съвсем различно от поддръжка на пътища."
От ЕЦТП предлагат фирмените автомобили, които извършват стопанска дейност и генерират приходи, да заплащат по-високи такси.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Има загинали пчелни семейства в района на Добруджа заради студеното време през април, коментира за Радио Варна Десислав Янакиев, член на управителния съвет на Сдружение с нестопанска цел „Пчела Добрич 1946“. Това ще доведе до намалени количества на пролетен мед и ще се загуби продукция от главната пролетна паша на рапица и акация...
Строеж на нова сграда в съседство на улица "Алеко Константинов" във Варна стана причина да се срути част от стената на къща. Улицата е с номер 28, а собственик на имота е Димитър Георгиев, който отдава част от него под наем за нуждите на адвокатска кантора. В понеделник в офиса по традиция има много хора, но като по чудо точно в момента на инцидента..
56-годишен беларуски гражданин, шофьор на товарен автомобил, е оставен в ареста на Районното управление на полицията в Провадия, докато се възстанови от изпитото количество алкохол. Вчера мъжът е отишъл на бензиностанция в Дългопол, за да зареди гориво на камиона, който управлявал. Там служителите на търговския обект забелязали неадекватното..
Част от разделителните колчета (т. нар. делинеатори) на опасен участък в кв. "Виница" са премахнати на над десет места, главно срещу търговски обекти и автосервизи. Демонтирането им е извършено от недобросъвестни граждани, по всяка вероятност с цел да преминават напряко и да предприемат маневри, които са предпоставка за нови инциденти, видя репортер на..
Очаква се днес да бъде подписан договорът за проучване и търсене на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море, съобщава БНР. На официална церемония при подписването на договора между Министерството на енергетиката и фирмата-изпълнител ще присъства премиерът Росен Желязков. По..
Досега няма наказани за замърсяването на Черно море с нефтопродукти. Това коментира пред Радио Варна Мартин Томов от природозащитната организация „Грийнпийс“. Според него пропуските в контрола се дължат на липсата на достатъчно финанси в институциите, което води и до липса на мотивация за разследване на причините за нефтените разливи...
От днес влиза в сила забраната за риболов на калкан (Scophthalmus maximus), а ограничението е с краен срок 15 юни, включително. Ограничението има за цел създаването на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно-лятно размножаващите се риби и в съответствие със Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА) в Черно море, река Дунав и..