Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български университет, пресъздаващи духа и майсторството на нидерландския художник.
Днес Рембранд е един от най-известните и проучвани художници-графици, но това невинаги е било така. През 1669 г. той умира в Амстердам, далеч от върха на своята слава, банкрутирал и погребан в безименен гроб. Отхвърлен от критиците на времето заради липсата на идеализирано класическо възприятие и „неграмотния“ реализъм, Рембранд е забравен, докато през 30-те години на XVIII век френски художници го преоткриват като новатор и бунтар, нарушил консервативните канони на Академията.
Така се ражда митът за Рембранд – неразбрания гений и най-големия аутсайдер.
Изключителното майсторство на Рембранд в графиката вдъхновява френските импресионисти и постимпресионисти да възродят офорта и сухата игла, привлечени от неговите светлосенки, тонални ефекти и експерименти с материали. В този контекст изложбата представя и хелиогравюрите на Шарл Аманд-Дюран – френски гравьор, който развива тази хибридна техника за репродукция на графиките на старите майстори. Чрез хелиогравюра медната плоча, покрита със светлочувствителна емулсия, се експонира върху фотография на оригинален офорт от Рембранд.
Какво ви насочи? Как решихте да представите подобен проект във Варна?
Често, когато се правят изложби на чужди художници, има повод за това като годишнина. В случая обаче е Рембранд един от тези художници, който не се нуждае от годишнина, тъй като той носи човешките теми предизвикателства, които се преоткриват във всяка една епоха във всеки различен културен контекст.
Това, което ни насочи към Рембранд, беше именно възможността да използваме един класически художник като възможност за рефлексия за нашето време. Тук в България, какво означава Рембранд?И затова и името на изложбата е “В огледалото на Рембранд”. Какво виждаме от себе си у Рембранд?
Можем ли да направим подобна аналогия, имайки предвид, че времената са коренно различни?
Аналогиите са страшно много, просто се чудя откъде да започнем, но разбира се дълбинното човешкото това е и най-универсалното у Рембранд. Ние в момента се намираме в една ниша в галерията на третия етаж в Градската галерия, в която са подредени пейзажите на Рембранд. Вгледаме ли се обаче малко повече във всеки един от тях започваме да откриваме странни неща, интересни неща, разкази. Все дно четеш някаква история.
Повече от Тодор Петев асистент в Нов български университет.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..