Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Athenar (MIDNIGHT): Има въпроси, които не се нуждаят от отговор

Снимка: https://www.midnightviolators.com

Интервю с Athenar (MIDNIGHT)

Първият концерт на американския блек/спийд проект MIDNIGHT у нас ще бъде на 26 май 2025 година в софийския клуб „Mixtape 5“. Поканата е от „BGTSC“. След повече от 20 години унищожаване на метъл/пънк ъндърграунда с демота, сплитове, миниалбуми и албуми, Athenar идва в България с новия трибют диск „Steel, Rust and Disgust“. А часове преди концерта на MIDNIGHT, със съдействието на организаторите, Athenar даде специално блиц интервю за „От другата страна“.


От другата страна - Здрасти, Athenar, какво ще представиш в България?

Athenar - Ще изразим тотално нашата изключителна енергия и насилие. Това е всичко, което се опитваме да направим. Изливаме всичко от нас и се забавляваме.

От другата страна - Ще представите ли новия албум на MIDNIGHT „Steel, Rust and Disgust“?

Athenar - Да, със сигурност. Ще изпълним песен или две от него.

От другата страна - Каква беше идеята пред MIDNIGHT, когато започна и промени ли се тя през годините?

Athenar - Определено идеята не се е променила по никакъв начин. Това е точка едно. Идеята е същата от самото начало. И това съм аз, който прави песни, които иска да чуе.

От другата страна - Постигна ли го?

Athenar - Определено. Албумите, които издавам, ги правя за себе си. Целта ми беше да създавам точните песни и да ги издавам под формата на албуми. През цялото време планът е съвсем обикновен. Няма някаква голяма идея зад проекта. Освен да създавам добри песни, които самият аз искам да слушам.

От другата страна - А успяваш ли да ги чуеш, след като всяка вечер си на сцена?

Athenar - Не чак толкова. От време на време успявам да чуя по нещо тук и там. Когато искам да изсвиря някоя песен отново, но не съм я свирил отдавна, си я пускам, за да я науча. Иначе не си пускам албумите, които съм създал. Обикновено слушам HAWKWIND или нещо друго.

От другата страна - Какъв е генералният проблем на музиката днес?

Athenar - Мразя да звуча като старец, но проблемът не е само при музиката, а в света като цяло. Той става все по-малко органичен. Хората се забиват твърде много в малките неща, а не върху един голям проблем. Твърде много неща се случват едновременно. От това страда и музиката, защото вече не е достатъчно естествена и органична. Музикантите се тревожат все повече за всеки един малък детайл, опитват се да бъдат перфектни, като по този начин разрушават и развалят атмосферата.

От другата страна - Предимство ли е това несъвършенство при MIDNIGHT?

Athenar - Знаеш ли, мога да правя само онова, на което съм способен. Научих, че не мога да имам контрол над света. За това създавам и живея в моя собствен. Чудесно е, че феновете по света могат да чуят музиката ми. Благодарен съм за този факт. От друга страна се опитвам да не мисля твърде много за това, което правят останалите. Създавам моите неща. Ако хората се концентрираха върху себе си, мисля, че светът щеше да бъде едно по-добро място.

От другата страна - Кое е най-голямото предимство на MIDNIGHT?

Athenar - Едно от предимствата е, че MIDNIGHT не е пълнокръвна група. За това и започнах цялото това нещо. Когато си в банда, трябва непрекъснато да се тревожиш за едно или друго, за барабаниста, за съпругата му. А MIDNIGHT не е група. Измислям си песните и това е. За щастие имам страхотна група за живите изпълнения. Но това е нещо различно. И по някакъв начин уникално. Тази диференциация, всъщност, създава уникалността на MIDNIGHT.

От другата страна - Светът приема ли музиката на MIDNIGHT?

Athenar - Не мисля, че светът е толкова луд. Така че – не, никак. Или по-скоро един много малък, ама много малък, изключително малък процент от него, може да приеме творчеството на MIDNIGHT. Като цяло повечето хора са нормални и не могат да се свържат с този тип музика. Така че - не!

От другата страна - За това ли продължаваш да я правиш единствено за себе си?

Athenar - Точно така. Определено. Нали това казах. Започнах с този проект, за да създавам музиката и песните, които смятам за добри. Това е всичко.

От другата страна - Защо е важно за един музикант да създава на първо място музика за себе си?

Athenar - Получаваш това, което искаш. Защо един доктор иска да е доктор? Знаеш ли защо? Защо водопроводчикът иска да е водопроводчик? Просто се забъркваш в някакви неща и има въпроси, на които не искаш да отговаряш. Защо да отговаряш за нещо, с което се занимаваш и смяташ, и усещаш това като нещо съвсем естествено. Все едно да се попиташ защо си с дадената жена. За теб е съвсем естествено да си с нея. Защо тогава трябва да се задават подобни въпроси.

От другата страна - Как се създава музика за новото поколение?

Athenar - Новото поколение е това, което те кара да знаеш, че е възможно да създаваш музика, с която да се свърже. Но всяко поколение е различно. Сигурен съм, че старите смятат музиката ми за шум. Но докато страстта и вълнението са налични, докато усещаш, че има какво да кажеш, проблемът е никакъв. И все пак не трябва да се вторачваш твърде много в тези неща. Ако първата ти цел е да знаеш, колко хора могат да чуят демото ти или до колко слушатели можеш да достигнеш, вече си тръгнал по грешния път. Съвременните музиканти са по-загрижени за това да ги видят, като пропускат истинската първа част. А тя е да имат хубави песни.

От другата страна - Мистицизмът помага ли ти?

Athenar - Вероятно. Това е нещо естествено за мен. Аз съм просто такъв. При мен няма нищо изкуствено. По-спокоен и затворен тип съм. Така че ми помага. Няма нещо планирано и в същото време няма нищо изкуствено.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова: Ние сме винаги там, където са хората

33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм.  „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..

публикувано на 28.05.25 в 18:45

Студенти от Варна: Работата в туризма не трябва да е рутина, трябва да се влага сърце

Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..

публикувано на 28.05.25 в 10:00

Марин Маринов: При дартса най-важно е спокойствието

Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..

публикувано на 28.05.25 в 08:20
Йордан Дянков и Адела Бозмарова от Черноморския младежки център - Варна

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация.  "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..

публикувано на 27.05.25 в 16:05
Снимката е илюстративна

Христина Генова, РИОСВ-Варна: Законът не ограничава броя на турбините в един ВЕИ парк

Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..

публикувано на 27.05.25 в 08:05

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 27.05.25 в 08:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...

публикувано на 26.05.25 в 11:05