Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19% от младежите в България подкрепят диктатурата като форма на управление

Силният лидер вместо силни институции: предупредителен сигнал от младите

Младите хора са „бъдещето“, но какво бъдеще ги чака в градове като Варна? И как обществото и институциите участват в неговото изграждане? На този въпрос отговаря Атанас Радев, председател на Националния младежки форум, родом от Варна, но днес живеещ в София. За него Варна не е просто роден град, а място с традиции и потенциал, които трябва да бъдат събудени.

„Идеята за Националния младежки форум тръгна именно от Варна – градът с традиции в младежката политика. Варна беше люлката, а сърцето ми още е тук, макар че образованието ме отведе в София,“ посочва Радев.

Според него, в последните години Варна не е успяла да надгради инерцията от периода, в който беше Европейска младежка столица 2016. Липсата на последователни политики и реално участие на младите хора в процесите води до отдръпване и разочарование.

„Местната власт е най-близо до хората. Именно тя трябва да инвестира в младите – защото те са посланиците на града.“

В този контекст, Радев приветства инициираното наскоро от общината проучване на нагласите на младите – „точно така се започва“.

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Един от акцентите  е липсата на политики, базирани на реални данни. Радев цитира изследване на фондация „Фридрих Еберт“, според което:

  • 19% от младежите в България подкрепят диктатурата като форма на управление;
  • 56% биха подкрепили силен лидер, който не зачита избори и парламент;
  • доверието в институциите е в драстичен спад – включително и в Европейския съюз.

„Когато младите не виждат възможности, търсят алтернативи – друг град, друга държава. Ако не създаваме среда тук, няма как да очакваме да останат,“ казва Радев.

Въпреки сериозните предизвикателства, Радев вярва, че има работещи модели – включително във Варна. Съществува местна програма за младежки дейности с финансиране на инициативи.

„Това не е просто проект. Това е обучение по лидерство, по отговорност, по управление на ресурси. Това е шанс младите да бъдат част от решението.“

Радев е категоричен, че бъдещето не трябва да се гради на абстрактни надежди, а на визия, стратегия и сътрудничество между институции, пазар и граждански сектор.

„Публичното управление не е монолог. Нужно е съгласие между трите заинтересовани страни. Особено днес, в ерата на крайности и противопоставяне, това е истинското майсторство.“

Младите не са изгубено поколение. Те са поколение, което чака да бъде чуто и подкрепено. Но за да има надежда, трябва да има и посока.

„Ако не знаем накъде насочваме кораба, той може да се изгуби. Но с ясна посока – можем да стигнем много далеч,“ завършва Атанас Радев.

По публикацията работи: Александър Йорданов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05