Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо щъркелите остават и през зимата

"Щъркелите остават да живеят в България и през зимата, защото намират храна. Тази промяна е сигурен знак и за промяната на климата", каза за РАДИО ВИДИН Нели Арабаджиева от "Зелени Балкани".

Белият щъркел (Ciconia ciconia) е изключително позната и обичана птица. Гнезди по покривите на църкви, къщи или електрически стълбове. Белият щъркел живее в доста обширен ареал от около 1 милион квадратни километра. Световната популация на вида се оценява на 500-520 хиляди птици, като в Европа гнезди над 75% от нея. Европейските щъркели са разделени на две географски популации, всяка от които използва собствен миграционен път и места за зимуване.
Западноевропейските се събират от Германия, Франция, Испания и Португалия и минават през Гибралтар, за да зимуват в западна и централна екваториална Африка. Щъркелите от източна Германия, Полша, Балтийските страни, Западна Русия и Балканите се събират по трасето "Via Pontica" по черноморското ни крайбрежие, през Босфора и Дарданелите, като зимуват в източна екваториална и южна Африка- Уганда, Конго, Танзания, Зимбабве чак до ЮАР. Белият щъркел е синантропен вид- привързан към човешките населени места и често гнезди в непосредствена близост до хората, като се изхранва по открити обработваеми земи или водни площи, мочурища, блата, оризища. За страната ни данните събрани в последните години от еколозите от "Зелени Балкани" сочат ръст от 6,3% на гнездящи двойки.

Днес започва Шестият Фестивал на белия щъркел в пловдивското село Белозем- обявено през 2005 година за "Европейско село на Белия щъркел". В Парка на белия щъркел в центъра на селото музикални и танцови състави на училища и детски градини от община Раковски представят на гостите на този празник как човекът и заобикалящата го природа могат да живеят в разбирателство. Читалище "Просвета" и кметство село Белозем в партньорство със "Зелени Балкани", община Раковски, и Министерството на културата имат за цел да популяризират опазването на емблематичните за района птици.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45