Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то парамедик и има ли той почва у нас?

От няколко години в България се заговори за въвеждането на професията парамедик, каквато е практиката в много други държави. Тази идея разбуни духовете сред медицинските работници- най-вече сред работещите в "Спешна помощ". Дали професията на парамедика е приложима в български условия?

"Проблемът с парамедиците е сложен. Те няма да имат необходимата квалификация за справяне с всякакви ситуации- като реакция при усложнения от хронични заболявания, например. Те могат да окажат първа помощ в спешна ситуация, и ще бъдат безсилни в други ситуации"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов, завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. Според него парамедиците ще бъдат помощници, които ще се отзовават само на спешни случаи. "Голяма част от населението ни е свикнало да вика лекари и фелдшери за всяко нещо"- каза още д-р Виденов.

За 4 юли бе насрочен Национален протест на фелдшерите. Във Видин той трябваше да се проведе пред сградата на Областната администрация. Ваня Георгиева, фелдшер в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин бе сред организаторите.

"Искаме да се узакони профила ни като лекарски асистенти, да имаме самостоятелна съсловна организация и да можем да продължаваме обучението си в медицински институти"- каза Ваня Георгиева. Тя посочи, че професията на фелдшера е от значение за достъпа до първична здравна помощ в малките населени места.

 
В момента Асоциацията на специалистите по здравни грижи е представител на фелдшерите. "Ние сме доставчици на медицински услуги, а не специалисти по здравни грижи"- каза Ваня Георгиева, и допълни, че трябва да има съсловна организация, която да защитава интересите на фелдшерите. "Радваме се, че много организации, между които Българския лекарски съюз, пациентската организация, Съюза на фармацевтите и профсъюзите ни подадоха ръка, получи се раздвижване на обществената нагласа, от което ще спечелят пациентите"- допълни Ваня Георгиева.

Протестните действия бяха отменени, заради постигнато споразумение между Министерството на здравеопазването и Съюза на фелдшерите да бъде създадена работна група за решаване на исканията. Реални резултати се очакват след среща на работната група към Здравното ведомство наесен.

Иначе почти 61% от хората в страната смятат, че не е нужно при всяка ситуация да има лекар в екипите на спешна помощ. Това показват резултатите от приключилата анкета на сайта на министерството на здравеопазването. Малко над 33% от анкетираните не намират за удачно включването на парамедици в спешната медицинска помощ. Останалите почти 6% от участниците не могат да преценят дали това е необходимо.

 
Въвеждането на парамедици се предвижда в Проекта на Концепцията за развитие на "Спешната медицинска помощ в България". Това ще доведе до подобряване на кадровия дефицит в системата, се посочва в Проекта. Най-просто казано, парамедиците са добре обучени хора, които ще оказват първа помощ и ще поддържат живота на пациентите до пристигането им в болница. За да могат да вършат тази дейност, парамедиците ще изкарат курсове - 2 години в акредитирани структури.

Преди месец, по време на парламентарния контрол, министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов заяви, че фелдшерите, работещи в "Спешна помощ", не трябва да се чувстват застрашени. Парамедиците няма да ги заменят, а ще ги наследят в работата им. Тогава министърът уточни, че от 10 години у нас не се обучават фелдшери, защото такава професия не съществува в ЕС. Затова към момента възрастовото им разпределение е такова, че всеки трети, работещ в системата, ще я напусне по обективни причини в следващите няколко години. "Парамедиците няма да отнемат мястото и ролята на фелдшерите и останалите медицински специалисти в момента, а ще компенсират недостига от човешки ресурс в системата за спешна медицинска помощ и ще осигурят по-ефективното им използване за в бъдеще", каза здравният министър.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00