Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъртва риба изплува в езерото Рабиша

"Много са... Сигурно са милиони, а може би и милиарди мъртви рибки..."- разказва 14-годишният Денислав от село Рабиша пред Лидия Каменова- кореспондент на БНТ за Видин. Рибари и жители на селото потърсиха съдействието на медиите, за да заявят тревогата си от сполетялата ги екологична катастрофа.

"От години ловя риба. Обикалял съм доста водоеми, но такова нещо виждам за първи път... ВЕЦ-ът отсреща не работи- не може да е от него. Нямам обяснение..."- коментира Веселин Костов, дългогодишен рибар.

"От около 2-3 години има много миди, за които рибаритте твърдят, че били нещо токсични и от тях рибата умира... Не зная Ловно-рибарският съюз ли, Министерството на земеделието ли, но някой трябва да се поинтересува от проблема! Както за мидите, така и за пускането на ВЕЦ-а, който работи точно в размножителния период, когато нивото на водата трябва да е относително устойчиво, за да може рибата да си хвърли хайвера, малките рибки да се излюпят и да започнат да растат"- обясняват рибарите.

 

"Бракониери ловят с ток! Сега са изплували малките мъртви риби. До ден-два ще изплува и по-едра мъртва риба... Елате пак да видите- да те заболи душата..."- казва един от старите рибари.

"Ти като идеш на нашето езеро да си ф`анеш две-три рибета за у дома, за децата ти, че те ф`анат и че ти напишат акта! А тиа, къде избиват..., за тех нема нищо! Нали знаеш? За кокошката- панделата, а за милионерите..."- включват се в разговора и други рибари.

 

 

Местните хора признават, че природата им е дала богатства в изобилие- пещерата Магура, езерото Рабиша, уникалните скали край Белоградчик, но и с болка споделят:

"Ако би могло да се вземат и Пещерата, и Езерото, отдавна да са ги протъргували в чужбина! Те обаче са дарение от природата и ние сме богати."

 

Жителите на село Рабиша са убедени, че ако езерото им се стопанисваше от община Белоградчик, контролът би бил по-сериозен и проблемите по-малко.

"Мъртви риби изплуват от водите на езерото Рабиша за втори път. И в двата случая това се случва след проливен дъжд. Инспекторите от РИОСВ Монтана измериха съдържанието на кислород във водата в присъствието на нашия екип. При норма 4 мл/л, съдържанието бе 8 мл/л. За съжаление се оказа, че няма оторизиран орган, който да изследва мътвата риба... Нашият екип изпрати проби на специализирана лаборатория в София. Очакваме резултатите най-рано след седмица..."- обобщи тревогите на хората от Рабиша колегата от БНТ Лидия Каменова.

По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45