Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остатъчни количества пестициди в малките рибки в Рабишкото езеро

Наличие на пестициди в малките рибки в езерото Рабиша- това са показали резултатите от изследванията на Националния диагностичен научно-изследователски ветеринарно-медицински институт. Областният управител на Видин Пламен Стефанов свика заседание, на което да бъдат разисквани причините, довели до измирането на голямо количество. На съвещанието присъстваха представители на ИАРА, РИОСВ-Монтана, "Напоителни системи", на Областната дирекция по безопасност на храните и на полицейското управление в Белоградчик.

"Все още не са готови всички проби от екоинспекцията в Монтана, но към момента не са засечени отклонения от допустимите показатели. В рибките са засечени остатъчни количества пестициди"- каза за РАДИО ВИДИН Пламен Стефанов. Той посочи, че се изключва замърсяване на водата на езерото от повърхностни и отточни води. Ще бъде издирена лаборатория, която да направи допълнителни изследвания за разтворени във водата пестициди.

 
"Пробите са открили наличието на фосфорно органични съединения, които са забранени за употреба, но някои от тях все още се използват в България. Към момента не е наложително посевите да се третират с подобни инсектициди, защото няма нападение от неприятели, затова не е ясна появата им"- каза Сашка Георгиева- нач.-отдел "Контрол на продуктите за растителна защита и торене". Тя посочи, че всички стари и неизползвани продукти за растителна защита са старателно съхранени в ББ-кубове. "Няма как пестицидите да се просмукват в почвата"- категорична е Сашка Георгиева.

По 20, от общо 21 показателя, изследвани от екоинспекцията в Монтана, водата не показва отклонения. Предстоят изследвания и от лаборатория на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да се установи причината за измирането на рибата.

"Ако човек реши умишлено да замърси езерото с пестициди, е необходимо да изсипе 36 тона от тях във водата, за да се получи концентрация, която би довела до смъртта на рибата"- категорични са експертите. Едно от предположенията им е биологично замърсяване. Не е изключено измирането на малките рибки да е вследствие и на рязка промяна на температурата на водата.
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45