Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТИД акостира във Видин

Участниците в 56-тото издание на Международната гребна регата ТИД са гости на Видин за три дни. В палатъчния лагер под стените на крепостта "Баба Вида" вече са се настанили дошлите по реката през Сърбия гребци, започнали поредното водно приключение преди два месеца от изворите на Дунав.
 
 
"79 чужденци от 10 държави влизат в България тази година с ТИД. Най-много и това лято са гребците от Германия. Българите са само 22 души, но очакваме днес-утре към тях да се присъединят поне още 100, които ще гребат в етапа Видин-Силистра, както е било през последните години. И общо участниците в регатата за българския участък да станат към 200-250", каза за "Клуб спорт" по РАДИО ВИДИН Делка Кавъркова, секретар на Българската федерация по туризъм.

ТИД е най-дългият в километри и дни туристически гребен поход на Планетата. Водните туристи, които се рашават да изминат целия маршрут от изворите на река Дунав край Инголщат- Германия, до Силистра- България, са на вода около два месеца и половина и "изгребват" 2083 км! През последните години част от основната група завършва приключението и през румънски териториални води, чак до делтата на реката.

В български води всяка година, във вече 56 годишната си традиция, ТИД туристите нагазват в средата на август и до края на месеца стигат до Силистра, където е и официалното закриване на регатата. Дължината на българския участък от похода е 415 км.
 
Началото на ТИД- историята е поставено в средата на юни 1956 година, когато седем инжинери от Братислава тръгват от изворите на Дунав с абсурдно звучащото за онова време намерение да изминат по вода целия път на реката чак до вливането й в Черно море. Е, стигат само до Будапеща, но канят за другата година и туристи от Унгария. После идва редът на Виена. А през 1967 година походът е проведен точно така, както се провежда и до днес: от Инголщат до Силистра. Създадена е и международна организация, в която членуват всичките шест крайдунавски държави, без Румъния.

По между си походниците се наричат "ТИД общество". Иначе всеки от гребците в "другия" живот е фактор в своята среда, професия, страна. Тези хора посвещават в пълна мяра времето от годишния си отпуск за да премерят на весла отново и отново, година след година, дължината на Дунава от изворите до устието. На видинския бряг дългогодишните походници по традиция почитат паметта на починалите и винаги си спомнят с усмивка и сълза в окото за Витомир Диздаревич- босненецът с широка славянска душа, който според тид-легендите, за всичките си години участие в регатата се е женил седем пъти, и пак благодарение на регатата намерил най-накрая жената на живота си. С окончателния избор на спътницата, с която "остава в лодката", Адмирала подарил на ТИД-обществото крилатата фраза: "Марга е върло интересантна жена. Да е она била първа, би остала и последна..."

Регатата ТИД е отворена система, без състезателен характер. Гребците отделят толкова време и пари, колкото могат, и се включват на определен етап от похода.

Населените места, в които ТИД-туристите отсядат, правят каквото могат за походниците. Не е лесно да организираш нощуването и прехраната на 200 души, макар че хората си плащат. А е имало и време- преди десетина години, когато походниците са стигали до 700! За две седмици в български води, тидажиите бивакуват в 12 селища.

Всяка година с влизането в български води прошарените вече ТИД-ветерани с критичен поглед оглеждат пръснатите около крепостта "Баба Вида" биваци на придошлите от цяла България шумни младоци. И не крият радостта си, че личният състав от година на година видимо се подмладява. По маршрута има едно тайно място, на което всички новаци минават през специален ритуал по "посвещаване в тайнството" на влизане в ТИД обществото. Или както тидиджиите сами казват:

"Да се научат новаците на немска дисциплина и славянско веселие!"

Въпреки неугледния вид на нашенските брезентови тежки палатки, клекнали като стари бабички до леките пъстри шатри на чужденците- точна мярка на отишлия ни под нивото на Дунава социален стандарт, край брега на реката всички се чувстват равни в страстта си към водата. Когато си в лодката, достатъчна е паролата: "Ахой!" И всички сме европейци. Пък макар и само когато сме по къси гащи…
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05